ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Надежда Михайлова: Вотът на недоверие е за провала в цялостната политика на правителството

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 08:17 мин.
У нас

Този вот на недоверие е за провала в цялостната политика на това правителство. Неслучайно и мобилизацията от страна на опозицията е толкова сериозна, защото за нас основната цел е в един дебат пред обществото да бъдат изложени аргументите, поради които ние считаме, че това правителство не се е справило със задачата, която си е поставило и трябва наистина да отстъпи и да си отиде, заяви в студиото на „Денят започва” Надежда Михайлова, депутат от СДС.

надежда михайлова вотът недоверие провала цялостната политика правителството

Този вот на недоверие е за провала в цялостната политика на това правителство. Неслучайно и мобилизацията от страна на опозицията е толкова сериозна, защото за нас основната цел е в един дебат пред обществото да бъдат изложени аргументите, поради които ние считаме, че това правителство не се е справило със задачата, която си е поставило и трябва наистина да отстъпи и да си отиде, заяви в студиото на „Денят започва” Надежда Михайлова, депутат от СДС. Правителството на Сергей Станишев води страната към абсолютна международна изолация, не дава възможност хората в страната да почувстват предимствата на европейското членство, а точно обратното – в период на световна финансова криза правителството няма програма за адекватни мерки, които да помогнат на гражданите и на бизнеса да я преодолеят, а иначе докладите, които идват от Европейската комисия са много негативни, каза още тя.
Независимо от парламентарното мнозинство, което има тройната коалиция, ние считаме, че аргументите, които ще изложим, са толкова сериозни, че ако има политици, в които интересът на държавата и на хората, които живеят в нея е по-сериозен, отколкото интересът на тройната коалиция, те са в състояние да изразят посредством вота си противопоставяне на това, което се случва, заключи Надежда Михайлов.

-----------

Пълен текст на разговора:

Водещ Марин Маринов: Знаете от информационните ни емисии, че предстои седмият вот на недоверие към правителството да бъде внесен в Народното събрание - вот на недоверие, който ще внесе опозицията. Мотивите са свързани с корупция, провал в здравеопазването, образованието, липса на антикризисна програма на кабинета. Вчера от опозицията уточняваха технологията около самото протичане на дебатите по вота на недоверие. Сега в студиото сме с Надежда Михайлова. Добро утро.

Надежда Михайлова: Добро утро.

Водещ: Надежда Михайлова, депутат от СДС, парламентарната група на ОДС, заместник-председател на Народното събрание и член на Националния съвет на Съюза на демократичните сили. Здравейте.

Н. Михайлова: Здравейте.

Водещ: Предизвестен ли е резултатът от вота? Ясни са мотивите, госпожо Михайлова, предизвестено ли е какво ще се случи?

Н. Михайлова: В политиката никога нищо не е предизвестено, защото този вот е за цялостната политика, тоест за провала в цялостната политика на това правителство. Неслучайно и мобилизацията от страна на опозицията е толкова сериозна, защото за нас основната цел е в един дебат пред обществото да бъдат изложени аргументите, поради които ние считаме, че това правителство не се е справило със задачата, която си е поставило, и трябва наистина да отстъпи и да си отиде. Вие изброихте само част от аргументите, които са изложени в мотивите. . .

Водещ: Там имаше. . .

Н. Михайлова: . . . разбира се, но аз смятам, че и самите български граждани по това, което се случва в държавата, включително и в сферата на сигурността, тази сутрин отново бяхме събудени с поредната новина в това отношение, са напълно наясно, че правителството на Сергей Станишев води страната към абсолютна международна изолация, не дава възможност хората в страната да почувстват предимствата на европейското членство, а точно обратното - в период на финансова криза, световна финансова криза, правителството няма програма за адекватни мерки, които да помогнат на гражданите и на бизнеса да я преодолеят. А иначе докладите, които идват от Европейската комисия, са наистина много негативни. Аз дори бях изненадана от оживлението, което настъпи сред управляващите, след последния технически доклад, в който има констатации, но няма. . . тоест има технически констатации, но няма политически изводи. А има и един, така, откъс от него, който буди не само недоумение, но и сериозно безпокойство, а именно, че тенденцията за борба с корупцията има негативен тренд, тоест нещата се влошават, а не се поправят. Разбира се, има редица законодателни мерки, но най-лошото в България е, че закони има, но просто няма кой да ги прилага, а това според мен опорочава изобщо цялата идея за европейското членство, което ние намираме за изключително тревожно и насаждащо евроскептицизъм.

Водещ: Това ще бъдат част и от аргументите, предполагам, които ще се чуят в пленарна зала по време на дебатите. Участници във вчерашните разговори между опозицията, така, заявиха, че изходът е непредсказуем.

Н. Михайлова: Разбира се.

Водещ: Наистина, наистина ли е така, наистина ли е така, или това е някакво заклинание, така, да. . .

Н. Михайлова: Не, не е заклинание, защото независимо от парламентарното мнозинство, което има тройната коалиция, ние считаме все пак, че аргументите, които ние ще изложим, са толкова сериозни, че ако има все пак политици, за които, така, интересът на държавата и на хората, които живеят в нея, е по-сериозен, отколкото интересът на тройната коалиция, те са в състояние да изразят посредством вота си противопоставяне на това, което се случва. Така че. . .

Водещ: Това не се е случвало досега при предишни вотове, с изключение на някои знакови гласувания от НДСВ или отделни хора в, така, левицата, които след това и напускаха парламентарната група, Николай Камов имам предвид. Защо мислите, че сега ще се случи?

Н. Михайлова: Защото наистина ситуацията е много сериозна. И аз не обичам да правя паралели с минали периоди, смятам, че в историята и в живота нищо не се повтаря. Но ако има нещо все пак общо между периода 1996-1997, тоест зимата, и сега, то е единствено в посока на усещането в мнозина от хората в България за безперспективност и за невъзможност да се излезе, както те го наричат, от една задънена улица. Тоест това правителство, което дойде в името на европейското членство на България, вие си спомняте, че този брак по сметка беше оправдан именно с това да не се загуби възможността България да влезе в Европейския съюз, се оказа правителството, което по същество отдалечи България от Европейския съюз. . .

Водещ: Не, въпросът ми е. . .

Н. Михайлова: . . . и компрометира членството.

Водещ: Разбирам ви, разбирам ви. Въпросът ми е защо очаквате, че депутати от мнозинството биха подкрепили вота на недоверие или биха се въздържали, или не биха участвали в гласуване, защо биха довели до успех на този вот според вас?

Н. Михайлова: Може би именно поради факта, че аз все пак разчитам, че има някакъв здрав разум и някаква съвест в част от тях. Наближават парламентарни избори и на тези парламентарни избори хората ще поискат отговорност на онези, които споделят отговорността от това, което се случи в България.

Водещ: Ако те направят това, ако депутати от мнозинството направят това, те ще споделят ли общата отговорност, която носи правителството до този момент?

Н. Михайлова: Аз по този въпрос винаги съм била много категорична. В това правителство няма добри и лоши, и трите политически партии, които го съставляват, тоест съставляват и правителството, и мнозинството, носят солидарна отговорност, както вие знаете. . .

Водещ: Не е, не е по формулата 3:5:8, а всеки носи обща отговорност?

Н. Михайлова: Да, това е солидарна отговорност. В крайна сметка решенията, които се вземат, ето примерно по отношение на бюджета, са решения, които се взимат от тройната коалиция, бюджетът всъщност е най-сериозният дебат в едно правителство и респективно в един парламент. Така че. . .

Водещ: Защо тогава да го правят, след като няма да бъдат, образно казано, възнаградени депутати от мнозинството, защо да подкрепят опозицията?

Н. Михайлова: Аз, така, се усмихвам, защото ние като че ли свикнахме в политиката да се счита, че всеки може да направи нещо, само ако бъде възнаграден, нали, понятие като съвест изобщо вече изключваме в нашите предвиждания. Така че не става въпрос за възнаграждаване.

Водещ: Аз това в кавички го сложих също. . .

Н. Михайлова: Не, аз се хванах за думата, защото това е много показателно как разсъждават и мнозина от хората вероятно - те ще направят нещо, ако бъдат възнаградени. Няма да има възнаграждаване. Но все пак макар и късно една такава. . . едно вземане на позиция във всички случаи ще, бих казала, ще измие лицето на част от тях с това, че все пак имат съвест да поставят интересите на хората и на страната над интересите на тройната коалиция, които са очевидни и които ние виждаме през последните четири години.

Водещ: Важно ли е "Атака" да влезе в зала и да гласува срещу кабинета?

Н. Михайлова: Това е въпрос на нейни. . . на нейното решение. Аз смятам, че парламентарно представените политически сили в един такъв сериозен дебат трябва да бъдат в зала и да изразят своето отношение. Но всяка политическа партия има своя стратегия и е в правото си да я следва.

Водещ: Те изказват една логика, че ако вотът успее, вотът на недоверие ако успее, това ще доведе до служебен кабинет, съставен от Първанов, който ще проведе изборите, и фактически такъв сценарий ще се развива в България. Тази логика как ви се вижда?

Н. Михайлова: Аз смятам, че влиянието на президента Първанов върху политическата ситуация в България и съставянето на това правителство е достатъчно активна, за да смятаме някаква радикална промяна, която би произтекла от едно подобно политическо развитие на ситуацията, защото вие самите си спомняте, че той беше архитектът на тази коалиция и под негово ръководство тя беше създадена. Така че да се счита, че между сегашното тройно. . . тройна коалиция и управлението на правителството и между Първанов има някакво съществено различие, аз смятам, че това не е сериозно да се твърди. Повече от очевидно е, включително и в последните изказвания на президента Първанов, включително и пътуването му до Русия, показват, че те действат в единство с правителството и се стремят максимално да си подават топката, тоест за предстоящите парламентарни избори да се опитат да реабилитират Българската социалистическа партия. Така че. . .

Водещ: Не виждате промяна някаква особена. . .

Н. Михайлова: . . . не виждам някаква сериозна промяна. . .

Водещ: . . . която би настъпила в ситуация в България?

Н. Михайлова: . . . да, която би повлияла на ситуацията.

Водещ: Добре, този вот, освен всичко друго, той е и тест за възможно дясно обединение, нали така, между участниците?

Н. Михайлова: Не бих сложила знак на равенство между вота и дясното обединение, защото вотът. . .

Водещ: Но е крачка в тази посока, нали?

Н. Михайлова: В някакъв смисъл, разбира се, и неслучайно вчера бяха проведени и разговори между представителите от дясната опозиция, в които се търсеше един по-добър синхрон на действията, които ще бъдат проведени в пленарна зала, защото вотът има достатъчно широк обхват и е много важно наистина да бъдат изведени, в макар и не особено голямото, краткото време, да бъдат изведени сериозни аргументи и да бъдат дадени много сериозни тези.

Водещ:

Предстои ли в близките дни дясно обединение? До една седмица, чуват се до една седмица прогнози.

Н. Михайлова:

Този въпрос в никакъв случай не е въпрос на математика. Аз вчера имах възможност пред ваши колеги журналисти да кажа на темата коалиция, че лесно се правят безпринципни коалиции, а принципните коалиции се правят много трудно. Аз смятам, че за да искаме сериозна промяна на ситуацията в България, това, което трябва да смени безпринципната тройна коалиция, е принципна коалиция. Тоест не е въпросът изобщо дали ще се направи обединение, дали ще се направи коалиция, а дали те ще бъдат принципни. Тоест политическите партии, които ги съставляват, трябва наистина да имат сходство и на оценките за сегашната ситуация, и на вижданията относно това как трябва да се развива оттук нататък България. И оттук се връщам към вашия въпрос за вота. Много е важно на този вот наистина да бъде... така, да бъдат предложени решения и наистина да се покаже алтернативата, която десницата иска да изложи на предстоящите парламентарни избори.

Водещ:

От отговора ви разбирам, че не е толкова предстоящо формирането на дясна коалиция. Какво, какво пречи?

Н. Михайлова:

Вижте, пречи може би стремежът на част от хората да. . . или на политическите партии да намерят в една коалиция форма на личното си политическо оцеляване. Онова, което обаче дава оптимизъм, е наистина съзнанието на мнозина, че при сегашната ситуация в страната би било непростимо десницата да не намери формулата на единодействие. Това единодействие минава не само през общи позиции и общи действия в НС, както е случаят с вота, но аз тука ще добавя, както и в решението, което прие НС на СДС, да има общи действия и в местната власт на десните фракции, за да можем наистина на всички нива ние да покажем алтернативата, която носи дясноцентристкото управление, защото хората ще дадат сериозна подкрепа на десницата единствено, когато тя заяви ясно алтернатива. Иначе всички знаем, че сме срещу правителството, въпросът е какво идва след него.

Водещ: Прав ли е Петър Стоянов да съветва ръководството на СДС да пази пълна дистанция от хора като Иван Костов и дори да не застава на обща снимка с него?

Н. Михайлова: Аз мисля, че Петър Стоянов отдавна каза, че иска да се оттегли от политическия живот и затова не бих желала да коментирам неговите, така, становища и мнения в момента.

Водещ: В смисъл такава позиция как я, как я коментирате?

Н. Михайлова: Просто не я коментирам.

Водещ: А бъдещата коалиция как да се казва, Съюз на десните сили или Десни сили за България?

Н. Михайлова: Аз смятам, че идеята да има... има две неща, които. . .

Водещ: Подтекста го знаете какъв е.

Н. Михайлова: Не, не, аз много добре го знам, ама се засмях, защото това е като идеята дали да се явим с общи листи или да направим обща стратегия. Аз смятам, че трябва да се започне от по-важното и по-важното е десните политически партии да направят обща стратегия, общи принципи, обща програма и след това да видят как ще се явят на изборите. И същото е и с името. Ние първо трябва да видим дали има възможност за единодействие, а след това как това единодействие ще бъде титуловано, не е толкова важно.

Водещ: Бихте преглътнали Десни сили за България или?

Н. Михайлова: Не, аз смятам, че, пак казвам, че не е въпрос да се надиграваме, въпросът е в това да се намери смислената идея за създаването на принципно единство, защото не е въпросът всеки един от нас какви тези ще развие и какви аргументи ще изложи, въпросът е дали хората ще го подкрепят и как ще го подкрепят. Защото, за съжаление, имаме и негативни опити за създаването на такова обединение, и на президентските, и на местните избори. Сега трябва да дадем един добър пример.

Водещ: Добре, така да приключим. Надежда Михайлова беше наш гост. Непредсказуем е, така, резултатът от бъдещия вот на недоверие, това казахте. И между другото имате ли, така, податки, разговори с хора от мнозинството водили ли сте, с депутати? Имате ли обещание някакво, че ще. . . разговори водили ли сте?

Н. Михайлова: Не, нито един от нас не е търсил, нито пък е искал подобни обещания. Сами разбирате, че това би било изключително несериозно. Това са решения, които взимаш сам, съобразно своята съвест. Това са неща, които не могат да бъдат предварително планирани.

Водещ: Въпросът ми е от контактите с отделни депутати имате ли такива податки за. . .

Н. Михайлова: Не, разбира се, че не и не сме ги и търсили. Но онова, което в момента фокусира нашето внимание, е наистина да се проведе сериозен дебат, защото този дебат ще се води пред очите на цялото общество и за нас ще бъде важна оценката, която хората ще дадат на дебата.

Водещ: Добре и разговорите по, така, дясното обединение продължават. Не е толкова близък срокът, в рамките на една седмица, това, което се прогнозира вчера. Това също. . .

Н. Михайлова: Разбира се, трябва да се намери в разумни срокове, иначе ще стане безсмислено.

Водещ: Добре, благодаря ви.

Н. Михайлова: Благодаря.

Вотове на недоверие към българските правителства

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?