Британският финансов министър Филип Хамънд днес изрази увереност, че страната му ще договори митническо споразумение с ЕС, което ще позволи след Брекзита при преминаването на границите да има възможно най-малко проблеми, предаде Ройтерс.
"Всеки в ЕС и във Великобритания ще се стреми в тези преговори да защити собствените си интереси", каза Хамънд в интервю за радио Би Би Си, отговаряйки на въпрос за митническите споразумения след Брекзита. Не е в интересите на никого в Европа да има опашки от камиони. Това не е в интересите на милиони работници на ЕС, които произвеждат стоки, предвидени за пазара на Великобритания, допълни Хамънд.
Британското правителството ще започне днес официално процедурата за излизане на Великобритания от Европейския съюз, като задейства член 50 на Лисабонския договор на ЕС. Подписаното от премиера Тереза Мей писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск, с което го уведомява за това, ще му бъде предадено по обед от британския посланик в ЕС.