След малко повече от час ще бъде подписан историческият документ между Атина и Скопие за името на Македония. За церемонията се очаква да пристигнат и високопоставени гости от Брюксел.
This is a modal window.
Договорът за разрешаване на македонско-гръцкия спор за името и за стратегическо партньорство между правителствата на Република Македония и на Република Гърция ще бъде подписан тази сутрин в Псарадес, от гръцката страна на Преспанското езеро, след което официалната среща на двете делегации ще продължи от македонската страна на Преспа.
Подписи под договора ще положат министрите на външните работи на Македония и на Гърция Никола Димитров и Никос Кодзиас и посредникът в спора посланик Матю Нимиц.
Във водената от премиера Зоран Заев македонска делегация ще бъдат външният министър Никола Димитров и вицепремиерите Буяр Османи, Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски.
Македонската делегация ще бъде посрещната в Псарадес от гръцкия премиер Алексис Ципрас и външния министър Никос Кодзиас.
На церемонията в Псарадес и в Отешево ще присъстват върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини, еврокомисарят Йоханес Хан, както и Розмари ди Карло - заместник генерален секретар на ООН.
В договора е записано, че Македония приема името „Северна Македония“, което отваря пътя ѝ към членство в ЕС и НАТО. Очаква се в края на юни Европейския съвет под председателството на България да обсъди именно тази тема, а през юли се очаква НАТО да изпрати на Македония официална покана за членство в Алианса.
Предвидено е премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да направят обръщения на церемонията. След това делегациите на двете страни заминават на македонска територия, където ще имат официална среща, двустранен разговор и тържествен обяд в Отешево.
Договорът става факт на фона на сериозно напрежение както в Гърция, така и в Македония. Снощи правителството на гръцкия премиер Ципрас оцеля след вот на недоверие, свикан от „Нова демокрация“.
Пред парламента и вчера имаше сериозни протести, по време на които се намесиха и силите на реда. За днес е свикан нов протест в близост до Псарис. Протести ще има и в Битоля.