ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Конференция за борба с фалшивите новини в ЕП

Чете се за: 00:50 мин.
По света

Независима европейската мрежа от проверители на факти от цяла Европа да се бори с фалшивите новини. Тази идея обсъждаха днес в Брюксел експерти и представители на европейските институции. Българският комисар Мария Габриел представи кодекс за добри практики срещу дезинформацията, който да допринесе за провеждането на прозрачна и надеждна онлайн кампания преди изборите за Европейски парламент през май 2019.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Европа е обект на атаки - и от страна на Русия, и от от страна на САЩ", смята председателят на Европарламента Антонио Таяни. Според него фалшивите новини застрашават свободата и демокрацията и затова е важно да има мрежа от независими проверители на факти в целия Евросъюз, които да си работят заедно. Българският комисар Мария Габриел посочи, че в момента проверители на факти има само в 10 държави членки и България не е сред тях.

      Мария Габриел - еврокомисар по въпросите на цифровото общество и цифровата икономика: Това, което искаме, е да създадем общност, която със своята експертиза, идентифицирайки една фалшива новина в една държава членка максимално бързо с наша помощ да направи достъпна тази информация до всички останалите страни членки.

      Според Габриел проверителите на факти трябва да са независими от политически и комерсиални влияния и да работят въз основа на високо професионални стандарти. Еврокомисията вече представи и кодекс за борба с дезинформацията онлайн, разработен заедно онлайн платформите и рекламната индустрия.

      Мария Габриел - еврокомисар по въпросите на цифровото общество и цифровата икономика: Искам да знам повече за премахването на фалшивите акаунти, за спонсорираното съдържание, искам да знам повече за средствата и инструментите, които ще бъдат на разположение на мен като потребител, за да мога аз да сигнализирам, че нещо е фалшива информация.

      Според преподавателя в Софийския университет Ралица Ковачева идеята за мрежа от проверителите на факти в Европа е добра, но проверката на фактите не трябва да се превръща в отделна професия. Журналистите на трябва да чакат някой друг да провери достоверността на информацията им.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?