ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Първият български изтребител F-16 кацна на авиобаза...
Чете се за: 01:25 мин.
Почина известният актьор Вал Килмър
Чете се за: 00:27 мин.
Депутатите обсъждат вота на недоверие срещу кабинета...
Чете се за: 01:20 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Колко близо сме до "бутиковите бебета"?

Чете се за: 00:46 мин.
Още

След около 30 години класическото правене на бебе ще бъде заменено от "избор на най-добрите ембриони". Каква е технологията и това ли е бъдещето - отговорите следват!

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Това е професорът по право и био науки от Станфордския университет Ханк Гриили. Той споделя теорията, че след 20-30 години "повечето американци няма да правят секс с цел зачеване на дете". Вместо това ще избират лабораторно създадени ембриони с най-добри показатели и най-много шансове за оцеляване.

      Идеята беше представена на Фестивала на Идеите в Аспен, Колорадо. За 13 път учени, инженери и интелектуалци от цял свят се събраха, за да обсъждат бъдещето на човечеството. Няма да можем да кажем, че този или онзи ембрион ще бъде отличник по математика, но бихме могли да прогнозираме шансовете му за оцеляване. Оплождането ще се извършва в лабораторни условия, само с един сперматозоид.

      Преди имплантирането на яйцеклетката ще се извършва специална диагностика, допълва Гриили. Изкуствено създадените ембриони ще бъдат проверявани преди всичко за наследствени онкозаболявания, ще може да се избира и полът на детето. С помощта на инструмент за "редактиране" на ДНК-то бъдещите родителите ще могат да внедрят желани характеристики - като цвят на очите, например. Професорът смята още, че този метод на "получаване" на деца няма да е толкова скъп и ще реализира огромни икономии в здравеопазването. Статистиката показва, че за отглеждането на деца с увреждания се харчат милиарди долари. Идеята на Гриили и екипа му обаче поставя ред етични въпроси - ако двойката избере ембрион номер 64, какво става с останалите 63, и дали това всъщност не е твърде голяма намеса в природните закономерности.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?