ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Четирима са задържани за побоя над директора на полицията...
Чете се за: 04:37 мин.
Модната легенда Джорджо Армани почина на 91 години
Чете се за: 01:45 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Лукашенко готов да изпрати 10 000 миротворци в Донбас

bnt avatar logo от БГНЕС
A+ A-
Чете се за: 00:44 мин.
По света

Президентът на Беларус Александър Лукашенко изрази готовността си да участва в урегулирането на конфликта в Донбас, включително и с изпращането в размирния регион на многобройна миротворческа мисия.

лукашенко готов изпрати 000 миротворци донбас

„Ако на страната ми беше поръчана роля за урегулиране на този конфликт, даже съм говорил с президентите на Украйна и русия Петро Порошенко и Владимир Путин, защото от тях зависи много: не разчитайте, че аз ще заема нечия страна. Аз ще изпълнявам точно това, за което се договорят двамата президенти“, каза Лукашенко по повод процеса с кризата в Донбас и възможността за изпращане в региона на мисия на ООН.

По неговите думи беларуски миротворци са готови да участват в миротворческа мисия, ако е налице съответната договореност за това

Лукашенко допълни, че Беларус е заинтересована от скорошното прекратяване на конфликта в Украйна. „Заинтересовани сме от това този конфликт или война, не зная кой как го нарича, колкото се може по-бързо да се прекрати, да свърши.“ Според него последствията от тези събития се отразяват на Беларус, която прие на своя територия около 160 000 украинци. „Смятате ли, че на нас това ни излезе евтино? Не. Но хората са попаднали в беда.“

;

Заради кризата на Минск се наложило набързо, в рамките на три години, да затегне контрола по границата с Украйна. Според Лукашенко един от проблемите в резултат на кризата е, че регионът се е наводнил с оръжие.

Лукашенко добави, че за отделни държави конфликтът в Украйна е изгоден. „Те постоянно ще раздуват този конфликт, за да бъде горещо и в Русия, и в Беларус. Трябва да постъпим умно и да прекратим този конфликт. Ето кое е важно.“

Свързани статии:

Днес е последният ден от конференцията по сигурността в Мюнхен
Днес е последният ден от конференцията по сигурността в Мюнхен
Американската външна политика ще бъде във фокуса на вниманието на...

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?