НОВИНИ

Обама заяви, че уважава решението на Великобритания да напусне ЕС

САЩ уважават решението на британския народ да напусне ЕС, но специалните отношения между Лондон и Вашингтон ще се запазят, заяви американският президент Барак Обама, цитиран от Асошиейтед прес. В първата си публична реакция на референдума Обама заяви, че британският народ е изразил своята воля. Преди референдума Обама призова Великобритания да остане в ЕС и резултатът е тежък удар срещу неговите усилия за борба с изолационизма, който обхваща много части от света, отбелязва АП.

bnt avatar logo
от Източник: БТА
18:31, 24.06.2016
Чете се за: 01:18 мин.
По света
обама уважава решението великобритания напусне
Снимка:

"Великобритания и ЕС ще останат основни партньори на САЩ дори докато започват преговори за отношенията си, за да гарантират запазване на стабилността, сигурността и благосъстоянието на Европа, Великобритания, Северна Ирландия и света", заяви Обама в писмена декларация, публикувана от Белия дом.

"Британското членство в НАТО остава жизнено важен крайъгълен камък на политиката на САЩ в икономиката, сигурността и външните работи", подчерта Обама. "Същото важи и за връзките между САЩ и ЕС, който е направил толкова много в подкрепа на стабилността, за стимулиране на икономическия растеж и за подпомагане на разпространението на демократичните ценности и идеали на континента и отвъд него".

Фаворитката за президентската кандидатура на Демократическата партия Хилари Клинтън също заяви, че уважава решението на Великобритания да напусне ЕС и ще се бори да запази връзките на САЩ с Великобритания и европейските страни, предаде Ройтерс. "Нашата първа задача трябва да бъде да се уверим, че породената от тези събития икономическа несигурност няма да навреди на работещите семейства в САЩ", добави тя.

"Длъжен съм да кажа, че очаквахме различен резултат. Бихме предпочели различен резултат, но САЩ имат отдавнашни приятелски връзки с Великобритания и тази много специална връзка ще устои", заяви вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън в реч в Дъблин. Той подчерта, че Америка уважава решението на британците.

Председателят на Камарата на представителите на САЩ Пол Райън също заяви, че уважава решението на британския народ и че специалните отношения между Великобритания и САЩ няма да бъдат засегнати от Брекзита.

Заместник-държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че САЩ ще работят внимателно и в тясно сътрудничество с ЕС и Великобритания, за да помогнат за възможно най-плавен преход, след като британците гласуваха за излизане от ЕС. "Това няма да засегне специалните отношения с Великобритания", добави той.

Канада ще продължи да изгражда отношенията си с Великобритания и ЕС и след Брекзита, увери канадският премиер Джъстин Трюдо, цитиран от Франс прес. Както Брюксел, така и Лондон са важни стратегически партньори и имат дълбоки исторически връзки с Отава, подчерта той.
Благодарение на изключително стабилната си икономика и ключови инвестиции в инфраструктурата Канада е "в добра позиция, за да издържи на несигурността на световния пазар", предизвикана от Брекзита, подчерта Трюдо. Той пожела "всичко най-добро" на британския премиер Дейвид Камерън, който обяви оставката си след новината, че британците са гласували за напускане на ЕС.

Трюдо се беше обявил против Брекзита, припомня АФП.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
От Брюксел: ЕС продължава да съществува и с 27 страни-членки
От Брюксел: ЕС продължава да съществува и с 27 страни-членки
За оставане в ЕС са гласували младите и високо образовани британци
За оставане в ЕС са гласували младите и високо образовани британци