Ефективен ли е вътрешният контрол в банките? Този въпрос си задават мнозина след случая със задържаната през ноември банкова служителка от Варна, която в продължение на 3 години е източвала сметки на вложители без никой от колегите ѝ да забележи. Отговор дава доц. Недялко Вълканов от Варненския икономически университет, експерт по банкови престъпления.
Системата за вътрешен контрол в банките трябва да бъде на няколко нива, казват специалистите. Едно от тях е потвърждаването на всяка финансова операция от друг колега в офиса.
Доц. Недялко Вълканов - катедра "Финанси" в Икономически университет - Варна: Явно в случая голяма част от тези вътрешни контроли са били или пренебрегнати, или неглижирани.
Банковите експерти са категорични, че при злоупотреби с големи суми винаги има съучастници, които са действали съзнателно или просто не са изпълнявали задълженията си. Все още не е ясно как годишните одиторски проверки не са установили злоупотребата.
Доц. Недялко Вълканов: Тези одитни проверки, които се извършват на място, или не са установили тази липса, или не са провеждани с достатъчна честота.
По информация на разследващите, Невена Йорданова многократно е източвала големи суми. Проверката ще докаже как е ставало това без знанието на централния банков офис.
Доц. Недялко Вълканов: От гледна точка на банковата ликвидност тези тегления биха дали отражение и биха били забелязани на ниво централна банка.
Интересно е и как клиентите не са забелязали, че от сметките им липсват пари.
Доц. Недялко Вълканов: Става въпрос за неправомерни операции или с неактивни сметки, по които има някакви салда и наличности, но по някаква причина титулярът или не е в страната, или е починал.
Експертите са категорчни, че в банките се инвестират огромни суми за софтуерна защита. Често обаче измамниците са крачка напред.