ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Румънците протестират срещу промените в наказателното законодателство

Чете се за: 00:55 мин.
По света

Тази вечер в Румъния се очакват най-големите антиправителствени протести от 1989-та насам. Среднощен указ на правителството облекчи наказанията в случаи на злоупотреба с властта. Опозицията внася вот на недоверие в парламента. Европейската комисия изрази загриженост от промените в Наказателния кодекс на Румъния и призова Букурещ да не отстъпва от борбата с корупцията.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Хиляди румънци излязоха на улицата, веднага след като бяха обявени промените в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс. Те ще позволят на много политици да избегнат наказателно преследване. Според Ройтерс това е най-голямото отстъпление от антикорупционните реформи откакто Румъния влезе в ЕС. С викове "Крадци!" и "Предатели!" хората поискаха оставка на правителството.

      - Те гласуваха нощем като крадци лимит, който дава право на политици и държавните чиновници, които ги обслужват, да крадат до 44 000 евро.

      Приетият късно снощи указ не беше в дневния ред на кабинета. С него се декриминализират много нарушения и се предвижда затвор за злоупотреба с власт, само ако щетите надхвърлят 44 000 евро. Това облекчава например лидера на социалдемократите Ливиу Драгня. Той е съден за злоупотреба с власт, но щетите са едва 24 000 евро. Кабинетът се отказа от указ за помилване на затворници с присъди до пет години, но внесе законопроект. Указът беше публикуван в Държавен вестник в 1:20 ч. през нощта.

      Флорин Йордаке, министър на правосъдието на Румъния: Приехме това, за да съгласуваме законодателството с решения на Конституционния съд.

      Днес протестите продължават. Президентът Клаус Йоханис посети заседание на Висшия съвет на магистратурата.

      Клаус Йоханис, президент на Румъния: Действията на правителството не са допустими в една правова държава. Ако кабинетът не разбира това, ще се предприемат предвидените в Конституцията стъпки.

      Съветът реши да сезира Конституционния съд, за да провери дали е налице конфликт между властите.

      Аугустин Лазар, главен прокурор на Румъния: Това е предизвикателство към съдебната власт. Тя трябва да покаже, че е състоятелна и не може да я третират като нищожна.

      ЕК изрази загриженост от промените и призова Румъния да не отстъпва от борбата с корупцията.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?