Собствениците на дърводобивни предприятия от Пиринско настояват да отпадне електронният търг за продажба на дървесина, защото насърчава сивата икономика и нелоялната конкуренция. Това стана ясно днес на срещата между Югозападното държавно предприятие в Благоевград и управители на близо 50 дърводобивни и дървопреработвателни фирми.
Според собственици на малки и средни дърводобивни предприятия електронните търгове ограничават участието им при наддаване в сравнение с по-големите фирми в бранша. Това, според тях, е предпоставка за фирми фантоми, нелоялна конкуренция с цел умишлено завишаване на първоначалните цени. Те смятат още, че времето, определено за наддаване, не е достатъчно и е причина за спекулации по отношение на прозрачността кой участва в търговете.
“Вие не може да защитите онези участници в електронните търгове, които поради независещи от тях причини не могат да завършат търга – лош интернет, бавен интернет. И тогава, когато аз реша да натисна, колегата, който натиска след мене, като интернетът е по-бърз, ме изпревари”, коментира собственик на дърводобивно предприятие.
Инж. Дамян Дамянов обясни, че проблемът не идвал от бавния интернет, а от софтуера на системата и обеща, че ще бъде отстранен.
Инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие: “Това забиване на системата се получава, защото в последните 15 секунди всички или по-голяма част от участниците решават да наддават. Има опция системата да бъде променена и ако има наддаване в последните 10 или 15 секунди, ще се дават допълнително минути, да може всеки един, който има желание, да обяви своята цена.”
Друг проблем, според собствениците на дърводобивни предприятия, е липсата на информация кои фирми участват в търга.
Инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие: “Тогава, когато е ясно кои участват, кои са в комисията, влиза схемата на договорката – нещо, което, според мене, ако бъде изчистено, печелят всички.”
Освен отпадането на електронното наддаване, на срещата собствениците на дърводобивни предприятия поискаха да се премахне и дългосрочното отдаване на дървесина на корен. Според нормативен документ това отдаване става за 15 години и на този етап искането не може да бъде удовлетворено, каза инж. Дамян Дамянов.