Масово не се спазва забраната за пиене на вода от чешмата в Скопие, каза специалният ни пратеник Цвета Младенова.Потопени улици и автомобили, разрушени домове, хора с гумени ботуши се опитват да спасят малкото оцеляло от имуществото си. Над половин век македонската столица Скопие не е виждала подобно природно бедствие.Всички страни от региона се мобилизириха да помагат на Македония. Освен спасители и техника, България изпрати хуманитарна помощ. Вижте прякото включване на Цвета Младенова.
След нощта на ужаса покрусата в албанския квартал на Скопие има цвета и мириса на тиня. Когато говорят за жертвите, съседите свеждат очи. В добре обзаведените къщи в мизерния квартал без канализация покъщнината е унищожена.
Мъж: Тая вечер беше катастрофа. Това е нов комплект. Тук съм ремонтирал всико е ново. 20 000 евро съм дал, за да го ремонтирам. това , това, това... всичко...
Въпрос: Очаквате ли да ви бъде заплатено това нещо?
Трябва. Защото няма откъде да взема толкова пари. Всичко това трябва да се хвърли.Това ще падне.
Въпрос: Колко пари си дал тука за тая стая?
Само за това съм дал 1000 евро.
Това е един от най-наводнените участъци в албанския квартал на Скопие. По време на голямата вълна водата тук е достигала човешки ръст.
След цунамито тук дебне друга по-голяма опасност - потенциална вълна от епидемия. Многократно по улиците на Скопие видяхме, че не спазват забраната да не се пие от чешмите. В албанския квартал пък заради преклонната си възраст дядо реши да се жертва и пръв да опита течащата вода.
Въпрос: Пиете ли вие от тая вода?
Мъж: Да.
Въпрос: Ама нали забраниха да се пие?
Мъж: Това е жива вода. Тя идва от 50 метра под земята. Изворна е.
Въпрос: Все пак може да се замърси?
Мъж: Не може. Пих вчера, оня ден. Сега пия.
Въпрос: Ами ако плъзне епидемия?
Мъж: Няма да има епидемия от това.
Иначе в кризисния щаб в в близкото училище има достатъчно бутилирана вода. Раздават също хляб и дрехи.