Окончателно Върховния административен съд отхвърли жалбата на кмета на община Велинград срещу процедурата за инвестиционно намерение за добив на волфрам в региона. Това стана повод и за ново напрежение сред жителите и бизнеса в курорта. Неправителствени сдружения обмислят и петиция до Европейския парламент против концесията. Инвеститорът обаче е категоричен, че производството не е опасно за хората и природата в района.
Повече от 3 години продължават дебатите по инвестиционното намерение на пловдивско дружество за добив на волфрам в находище „Грънчарица- Център“ до Велинград. След последното решение на Върховния административен съд за продължаване на процедурата по Оценка за въздействието върху околната среда, общинската администрация реши да противодейства на концесията като започне изграждането на санитарно-охранителни зони.
„От тук насетне ще се търси има ли възможност и е ли реална възможността на тези санитарно-охранителни зони и нашия дериват Бистрица, от който 65% от водите влизат в пречиствателна станция във Велинград“, каза Костадин Коев – кмет на община Велинград.
Против минната концесия са и граждански и бизнес сдружения в СПА столицата. Те инициираха подписка, подкрепена от близо 12 000 души срещу разработването на находището, което според тях ще прогони туристите от района.
Цвета Андонова – хотелиер: “Хората, които до този момент идват в град, където искат да почиват, в град където искат да възстановят здравето си, те просто ще отидат на друго място“.
Общественост, бизнес и община са категорични, ако концесията стартира са готови на ефективни протести.
Инвеститорът на проекта е категоричен, че мината за добив на волфрам по никакъв начин няма да застраши подземните, повърхностните и минералните води в района
Според инвеститора намерението на общината да изгради санитарно охранителни зони само на три от общо 21 водовземания на деривацията Бистрица е спекулативно. Изпълнителният директор на дружеството Георги Налджиев припомни, че подобно производство има в Австрия, като находището попада в национален парк. Стойността на инвестицията е в размер на 140 млн.лв., като включва и две пречиствателни станции.