ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Димът от електрическите изпарители крие не малко рискове, предупреждават лекари

Чете се за: 03:02 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Пушенето на електронно наргиле хит сред подрастващите в социалните мрежи. Заради голямото търсене интернет прелива от такива обяви. Лекари предупреждават, че димът от електрическите изпарители крие не малко рискове. На този фон изследване показва, че 32% от 16-годишните в България пушат цигари поне веднъж месечно.

      Модерните наргилета или така наречените вайпове вече са мания в социалните мрежи.

      В една от социалните мрежи могат да се видят хиляди клипове, качени от България. Предизвикателството, което провокира лавината от видеа, е да се издиша дима и след това да се вдиша - вероятно маркетингов трик.

      Според експерти обаче пушенето на подобни изделия не е толкова безобидно. Електрическите изпарители могат да съдържат течности с различен аромат. Сайтове и обяви гарантират богата палитра от вкусове с различно съдържание на никотин. Не е ясно обаче при кой продукт какви изследвания са правени.

      "Те не минават на такива оценки. Не са знае какъв е дълготрайния ефект от тях", каза Венко Георгиев, главен експерт в отдел "Токсикология".

      "Това са отрови, с които младият организъм свиква и това възпрепятства правилното му развитие. После се сблъскваме с хронични болести с нарушение в развитието и ред други проблеми", каза доц. Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи.

      Основните съставки във всяка течност за ел. цигари са пропилен гликол и растителен глицерин. Останалите съставки са никотин и овкусители. Те представляват около 8% до 10% от общия състав на течността. Според лекари електронните цигари крият сериозни рискове.

      "Имаше данни от миналата година за смъртни случаи в Америка, в България не сме чували за такива. Малко е потреблението на ел. цигари все още. в България и на нагреваемите, но младите хора се привличат", каза д-р Маша Георгиева, Коалицията за живот без тютюнев дим.

      "Няма такова нещо като по-малка вредност. Всичко е вредно. При едно силно пушещо възрастово население примерът, който децата виждат какъв е. Всички пушат", каза проф. Пламен Димитров.

      У нас 36% от момичетата и 24% от момчетата на 16-годишна възраст пушат ежедневно. Според лекари най-силен ефект в борбата срещу вредния навик ще има вдигането на цените на всички тютюневи изделия, включително и електронни цигари.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?