НОВИНИ

Изложбата "Хроники от стомана" събира мечове, използвани у нас през Средновековието

Мария Чернева
от Мария Чернева
20:56, 13.12.2024
Чете се за: 04:07 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Всички открити мечове и саби по нашите земи от Средновековието са събрани за първи път в една изключителна изложба в Националния археологически музей. Експозицията, наречена "Хроники от стомана" е всъщност резултат на едно голямо проучване за оръжията, използвани през Средновековието - от началото на Първата българска държава. Оказа се, че някои от мечовете крият изненади под корозията.

Всеки меч е ценен със своята история, но събрани, всички заедно разказват за епохи и традиции. Тази сабя е една от най-ранните, от златните векове на България, от времето на Симеон и Петър.

Гл. ас. д-р Методи Златков: Тези саби, унгарски тип, така известни, те са доста масово намирани в нашите земи. Така че би трябвало да са произвеждани в нашите земи.

БНТ: Т.е., произвеждани от български майстори?

Гл. ас. д-р Методи Златков: Да.

Специално този екземпляр, намерен край крепостта в Дебрене, може да разкаже за едно от големите сражения на 10 век между България и Византия. Но дръжката е изкривена към острието не в битка.

Гл. ас. д-р Методи Златков: Фехтовалната традиция по това време е изисквала дръжката на това оръжие по този начин да бъде направена.

Във Второто българско царство вече се налагат мечове, произведени в Централна Европа. Този е от 13-14 век и е един от най-добре запазените екземляри. Тук личат надписи, четири еднакви и от двете страни:

"Това обикновено са абревиатури, които имат християнски смисъл, т.е. като някаква молитва или благопожелание за успех".

Един от най-големите мечове в експозицията се оказва, че тежи малко над килограм и половина. И притежателят му съвсем не е било нужно да е с исполински ръст.

"Когато това оръжие е добре балансирано, но все пак има достатъчно добро работно тегло, то нанася големи поражения, а вие оперирате лесно с него, т.е. не е необходима грандиозна физическа сила", разказва Мирослав Лесичков.

Все пак е предназначен да се държи с две ръце и със сигурност е висок клас оръжие, използван от голям майстор. Изработен е в една от най-класните работилници за времето си.

"Имаме марка, която наподобява известната вълчица от Солинген, която е специфична марка, по която познаваме че тези инструменти са произведени там", посочи Мирослав Лесичков.

Звездата на експозицията всъщност е мечът от Преславската планина. Рентгеново изследване разкрива под корозията му красива плетеница декоративна украса, характерна за 12 век, разказва най-добрият майстор ковач на съвремието ни.

"През 12 век е характерно, че в производството на оръжие е участвала църквата, свещеници са организирали процеса. И украсата на този меч носи много религиозна символика. На върха на меча има символно дърво, чрез което е представена райската градина, до ръкохватката има два стълба с арка, които биха могли да представляват двата стълба пред храма на Соломон", каза Питър Джонсън.

Символите са многопластови и крият много мистицизъм. А изработката на такъв перфектен в пропорциите си меч от изключително здрава стомана, е изисквала няколко поколения ковачи да бъдат посветени изцяло на това изкуство.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Гледайте световното първенство по плуване в малък басейн в Будапеща по БНТ 3
Гледайте световното първенство по плуване в малък басейн в Будапеща по БНТ 3
Eвтаназират болни овце в Ямболско
Eвтаназират болни овце в Ямболско