НОВИНИ

Разпространението на новия щам на COVID-19 в Европа тревожи здравните експерти

bnt avatar logo
от БНТ
10:00, 21.01.2021
Чете се за: 06:17 мин.
Още
Слушай новината

Продължава да се запазва тенденцията броят на излекуваните да е в пъти повече от новозаразените. Това съобщи в началото на редовния брифинг за разпространението на коронавируса в страната здравният министър проф. Костадин Ангелов.

482 са новите случаи на заразени за последното денонощие при направени 8052 проби. Излекуваните са 4600, а битката с болестта са изгубили 37 души. В болница са 3220. 53 години е средната възраст на новодиагностицираните. 72 години е средната възраст на починалите, обобщи данните министърът. Най-висока заетост на болничните легла се наблюдава в София-област и в София-град.

България е на 27-о място по заболеваемост и 6-о по смъртност в Европейския съюз. Но запазваме първо място по смъртност на Балканите. Най-висока е заболеваемостта в областите Враца, Бургас, Плевен, Перник. А най-ниска - в Разград, Смолян, Търговище и Велико Търново.

На фона на оптимистичния фон у нас, това, което се случва в Европа, не е никак оптимистично, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Експертите са много притеснени от случващото се. "Изключително притеснени са колегите от случващото се във Великобритания, а вече и в Ирландия, подобна е картината в Нидерландия", обясни той.

Разпространението на новия щам върви, с различни темпове. "Хубавото е, че той не води до по-тежки заболявания. Лошото е, че той се разпространява много по-бързо. Неговата заразност е в пъти по-голяма", обясни доц. Кунчев и уточни: "В момента у нас 10 души заразяват 5-6 души, а във Великобритания 10 души заразяват 27, това се случва в Европа и то идва към нас.

"От чисто медицинска гледна точка ние се намираме в чудесна ситуация, но ако прибързаме и тръгнем към крайно разхлабване, много бързо ще се сблъскаме с големи проблеми", изтъкна главният здравен инспектор.

"Все още нямаме доказателства за разпространението на новия щам, имаме подозрения, но много бързо той може да измести класическия щам и това да доведе до силно натоварване на здравната система", каза ген. Венцислав Мутафчийски, председател на Националния оперативен щаб. По думите му заради новия щам е възможно да се стигне до изчерпване на здравните ни ресурси. "Загубите ще бъдат много по-тежки и трябва изключително внимателно да се обсъди кои мерки и кога да се отхлабят", апелира ген. Мутафчийски.

"Т.нар. английски щам вече е в България", заяви директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов. "Трябва да бъдем много по-осторожни и да се спазват всички мерки", апелира той.

Проф. Балтов уточни, че има съмнение за 4 проби на новия щам у хора, завърнали се от чужбина, и изрази тревога, че появата му ще започне да "набира скорост".

Напрежение между властта и ресторантьорите: Кога да отворят заведенията?

"Няма забавяне в процеса на ваксиниране срещу COVID-19", съобщи председателят на Националния ваксинационен щаб Красимир Гигов. По думите му досега са били имунизирани 46% от желаещите лекари, 23% от желаещите медицински сестри, 19% болничен персонал и др. Ваксинират се и лекари по дентална медицина и фармацевти, допълни още Гигов.

Следващата седмица се очаква да пристигнат 14 040 дози от ваксината на "Пфайзер", които ще компенсират частта, която не пристигна тази седмица, увери Богдан Кирилов, директор на Изпълнителна агенция по лекарствата. През февруари се очакват още 83 000 дози, а през март - 104 000 дози, посочи той. Ако становището за ваксината на "Астра Зенека" е положително, по първоначална индикация ще получим през март стотици хиляди дози, допълни Богдан Кирилов.

Борисов: Компромисът, който можем да направим, е единствено образованието

В брифинга се включи и министър-председателят Бойко Борисов. "Оптимизмът, който има у нас, много рязко докторите го опровергават. Новият щам се пренася изключително бързо. И затова въпреки месеците на локдаун, продължава да се покачва броят на заразените и починалите в страните в Европа", каза Борисов.

"Компромисът, който можем да направим, свързан със здравето, е единствено образованието. По определен ред и учениците от 5-и до 12-и клас ще започнат присъствено обучение. Това го дължим на това поколение, което месеци наред не ходи на училище", каза Борисов.

По предварителни данни до края на годината ще могат да бъдат ваксинирани над 5,5 млн. граждани, съобщи още на брифинга министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. По думите му от април натам ще има много дози ваксини. Към момента там, където първа фаза е приключила, ще се започне с ваксинирането в домовете за възрастни хора и с учителите, което не означава, че няма да се ваксинират хора от първа фаза, ако има желаещи, увери той.

Председателят на Националния ваксинационен щаб Красимир Гигов допълни по темата, че вече са готови списъците с желаещи да се ваксинират, попадащи във втората фаза, а на места се готвят и за трета фаза.

Снимки: Десислава Кулелиева

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
"Топлофикация - Перник": Не е спирано парното в града
"Топлофикация - Перник": Не е спирано парното в града
Евролидерите обсъждат сертификатите за ваксинация
Евролидерите обсъждат сертификатите за ваксинация