Олимпийска титла за Магомед Рамазанов

Трети златен олимпийски медал за България от Олимпийските игри в Париж. Донесе го Магомед Рамазанов, който записа безапелационна победа във финала в турнира по борба в категория до 86 кг.

Магомед Рамазанов
21:56, 09.08.2024
7568
Чете се за: 01:57 мин.

Българският национал по борба Магомед Рамазанов спечели златото в категория до 86 килограма свободен стил на Игрите в Париж. Той донесе трета олимпийска титла на страната във френската столица.

Рамазанов победи на финала със 7:1 точки шампиона от Игрите в Рио 2016 и сребърен медалист от Токио 2020 Хасан Язданичарати (Иран).

Язданичарати, който е и трикратен световен първенец, получи нямакъв проблем в дясното рамо още в първата минута на мача, като до края на първата част на три пъти лекари влизаха, за да му окажат помощ. Българският национал пък поведе в резултата с 1:0 след точка за пасивност на съперника. В първата минута във втората част лекарят влезе още два пъти да помага на иранеца, но той продължаваше двубоя. В последствие беше отсъдена пасивност на Рамазанов и азиатецът изравни, с което взе предимство заради спечелена последна точка. Малко повече от минута преди края българският национал направи серия от три поредни атаки за по 2 точки и това му донесе победата.

С бронза се окичиха Аарон Маркел Бруукс (САЩ) и Даурен Куруглиев (Гърция).

31-годишният борец от Дагестан от този сезон се състезава за България, а най-големия си успех досега беше постигнал на Евро 2020 в Рим, където спечели сребро при 79-килограмовите, но за родината си Русия.

Той е единственият представител на страната в свободната борба във френската столица.

Магомед Рамазанов пред БНТ: Благодаря на България, че ми се довери (ВИДЕО)