НОВИНИ

Продължава приемът на заявленията за помощ по Кампанията за директни плащания 2020

продължава приемът заявленията помощ кампанията директни плащания 2020
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
13:31, 14.04.2020
Чете се за: 02:21 мин.
Бизнес

Във връзка с ограничаване опасността от разпространение на COVID-19 и удълженото извънредно положение в страната, приемът на заявления за подпомагане по Кампанията за директни плащания 2020 г. продължава при непрекъснат процес на обслужване на земеделските производители. Областните и Общинските служби "Земеделие" в страната работят със стопаните, спазвайки мерките за дезинфекция и препоръките на здравните власти. Към момента са подадени общо над 21 500 заявления чрез ИСАК и Системата за електронни услуги (СЕУ), съобщиха от пресцентъра на Фонд "Земеделие".

Припомняме, че в СЕУ на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) е възможно регистрирането на данни по заявленията за подпомагане за кампания 2020. Тя е достъпна само за регистрирани потребители. Регистрацията в системата става с подаване на заявка от секция „Потребителски панел“ на https://seu.dfz.bg/. Подробна информация относно въвеждането на данни в СЕУ, е публикувана на сайта на ДФЗ, меню „Директни плащания 2014-2020“, секция „Кампания 2020“ (https://www.dfz.bg/assets/17825/INFO_SEU.pdf). С цел улеснение на земеделските стопани в секция „Обратна връзка и помощ“ на СЕУ (https://seu.dfz.bg/drupal/?q=node/49) са публикувани видео ръководства за работа със системата.

Земеделските стопани могат да се ориентират спрямо данните си в заявлението за 2019 г. На Интернет страницата на ДФЗ, меню „Директни плащания 2014-2020“, секция „Кампания 2020“, са публикувани образци на заявлението, като стопаните могат да се информират за схемите, включени в него. За схемите за обвързана подкрепа за животни е необходимо да бъдат посочени единствено схемите, за които се иска подпомагане, като в ИСАК съществува улеснено заявяване на всички допустими животни по отделните схеми и не е необходимо изрично изброяване на ушни марки. Важно за коректното въвеждане на предварителните данни е актуализирането на тези, поддържани в информационната система на Българската агенция по безопасност на храните. За схемата за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производство, не е необходимо да се посочва животновъден обект, а само желание схемата да бъде включена в заявлението при условие, че кандидатът има сертифицирани данни за животните към референтен период. Подробна информация за схемите за директни плащания е налична в наръчника за кампания 2020, достъпен на следния адрес: https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2020/03/02/narchnik_za_kandidatstvane_za_direktni_plashchaniia-_kampaniia_2020_atLWTJt.pdf.

С цел избягване струпването на земеделски стопани, тези от тях, които не използват СЕУ, могат да подадат заявленията си по електронен път. Стопаните трябва да посочат обработваните от тях площи и отглеждани животни, както и схемите и мерките, за които желаят да кандидатстват. Информацията се изпраща по електронната поща до съответната Общинска служба „Земеделие“, в която се намират площите или където е постоянният адрес на физическите лица/адрес на регистрация за юридическите лица.

На Интернет страницата на всяка Областна дирекция „Земеделие“ е публикуван и нейният електронен адрес. При желание за отдалечена подготовка на заявлението за подпомагане земеделските стопани следва да изпратят на електронния адрес на общинската служба УРН или ЕГН/ЕИК, за което желаят да бъде създадено заявление за подпомагане за кампания 2020. След получаване на е-мейла от ОСЗ осъществяват телефонна връзка с бенефициента за потвърждение за стартиране подготовката на заявлението за подпомагане.

С цел улеснение на земеделските стопани при подготовката на данни за кампанията е възможна предварителна проверка за спазване изискванията за зелени плащания чрез въвеждане на данни в раздел „Полезна информация и справки“, секция „Калкулатори“ на https://seu.dfz.bg/.

Също така стопаните могат да получат информация относно обработваните площи и отглежданите животни и схемите/мерките, и по телефон, като се свържат с ОСЗ по местонахождение на имотите или по постоянен адрес на физическите лица/адрес на регистрация за юридическите лица.

За земеделски производители, които нямат техническа или физическа възможност да използват електронните услуги, предоставяни от ДФЗ-РА, във всички ОСЗ в страната се приемат заявления за подпомагане, при спазване на всички мерки за дезинфекция.

С цел избягване на струпвания на едно място МЗХГ препоръчва очертаването на площи в заявленията за подпомагане за Кампания 2020 да се извършва в една общинска служба. Земеделските стопани могат да въведат данни само на част или на всички ползвани площи по постоянен адрес на физическо лице /адрес на управление на юридическо лице, като по служебен път заявленията ще бъдат изпращани към съответната областна структура на ДФ "Земеделие".

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Домоуправители в Русе дезинфекцират входовете
Домоуправители в Русе дезинфекцират входовете
Започна извънредното заседание на НС
Започна извънредното заседание на НС