This is a modal window.
Белгия съобщи за три смъртни случая на COVID-19. Повече от 10 000 са заразените в Италия, жертвите са над 630. Германия очаква ситуацията в страната да се влоши. Все повече държави обмислят затягане на мерките за сигурност, подобно на тези в Италия, която втори ден остава под задължителна карантина.
Пустите улици и площади вече са обичайната гледка в Италия, която остава най-тежко засегнатата от коронавируса държава след Китай. Властите в Рим обявиха, че се предвижат 25 млрд. евро за борба с епидемията, а премиерът Конте предупреди, скоро може да се въведат още по-строги мерки.
Джузепе Конте, премиер на Италия: Основната ни цел е да предпазим здравето на гражданите. Но съзнаваме, че има и други важни теми, които могат да се превърнат в проблем - например, ако въведем прекалено много рестриктивни мерки, това може да повлияе на живота на хората, да засегне техните граждански и социални права и свободи. Трябва да бъдем много внимателни при въвеждането на ограниченията.
Германия отказва да последва примера на Австрия за забрана на достъп на хора от Италия. Канцлерът Ангела Меркел изтъкна, че кризата с COVID-19 ще бъде и тест за разума на европейците.
Ангела Меркел, канцлер на Германия: Вирусът вече е някъде там, населението няма имунитет срещу него, не съществува и лечение. Очаквам докато тази ситуация продължава, 60-70% от гражданите ни да бъдат заразени.
Меркел призова и за общоевропейски мерки за намаляване на икономическата вреда, която епидемията вече нанася.
Франция и Испания също забраняват масовите събирания. В Испания временно затварят училищата и детските градини, спират се и полетите до Италия.
Ситуацията с коронавируса даде своето отражение и на срещата между френския президент Макрон и испанския крал Фелипе Шести. Вместо традиционното ръкостискане, домакинът избра да се поклони на своя гост.
Заразата достигна и до британското правителство - министърът на здравеопазването съобщи, че е заразена. Заболелите на Острова са над 450.