Политическите сили продължават да планират ходовете си след изборите.
Доколко ще бъде рисковано създаване на правителство на малцинството, зависи от поведението на различните политически играчи.Марио Давид, зам.-председател на ЕНП: Това е много рядка ситуация в Евросъюза, в която първата партия има по-висок резултат от този на втората и третата взети заедно. Останалите политически сили трябва да уважават този резултат. Ние разчитаме, че всички сестрински партии от ЕНП в България ще бъдат твърдото ядро на следващия кабинет. БНТ: Имате предвид Реформаторския блок, който обаче има резерви за това дали Бойко Борисов да бъде премиер? Марио Давид, зам.-председател на ЕНП: Вижте, резултатите са много ясни. В случая не говорим ние от ЕНП, това беше волята на българския народ тази неделя и хората казаха, че човека, на който имат най-голямо доверие да бъде следващия премиер на България е Бойко Борисов. Не може отново да отивате на избори след няколко месеца. Държавата има нужда от стабилност. Това е основното правило за чуждите инвестиции.
Марио Давид обаче посочи, че ЕНП не се намесва в партийната политика у нас и формациите сами трябва да намерят формулата на властта.Марио Давид, зам.-председател на ЕНП: Ако в крайна сметка имаме едно правителство на малцинството със сестринските партии-членки на ЕНП, тогава ще се разчита и на отговорността на останалите партии, които ще бъдат представени в парламента, за да могат да позволят на едно такова правителство да съществува. БНТ: Трябва ли ГЕРБ да търси подкрепата и на социалистите и ДПС? Марио Давид, зам.-председател на ЕНП: Това което се случва днес в България се дължи на грешките при управлението на социалистическата партия. След такава съкрушителна загуба, каквато имаха социалистите, трябва да извлекат уроците за себе си и да бъдат конструктивни.
Димитър Петров, "Прогресивна България": Няма предварителна договорка с „Литаско“, но се надяваме да избегнем арбитража
Президентът Йотова се срещна с генералния директор по правата на човека и върховенството на правото на Съвета на Европа Джанлука Еспозито
Бойко Рашков за полетите на Пеевски: Компетентните органи да направят проверки
Премиерът Радев: С бюджета за 2027 г. се очаква намаляване на дефицита и заемите
Апел за помощ в издирването на двете деца по поречието на Струма отправиха от община Бобошево
Бургас, Варна, Пловдив и София ще се борят за домакинството на „Евровизия 2027“
Погребението на Хаменей: Очакват се между 15 и 20 млн. поклонници в първите три дни (СНИМКИ)