ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Българската Коледа: Историята на малкия Искрен от Русе

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:59 мин.
У нас

Четиригодишният Искрен от Русе е едно от децата на "Българската Коледа".

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Четиригодишният Искрен от Русе е едно от децата на "Българската Коледа". Той има сто процента увреждания и за заболяването му няма лечение, но има нужда от поддържащи лекарства. Искрен се нуждае от активна рехабилитация и всекидневна работа със специалисти, за което семейството му няма достатъчно средства. Искрен се ражда напълно увреден, след като майката Андреана прекарала заболяване в петия месец от бременността. Макар и трудно, семейството ден след ден се справя с предизвикателствата на неговата рядка диагноза - синдром на Денди Уолкър.
Андреана Милчева - майка на Искрен: "Това е киста и хидроцефалия на мозъка - засята малкия мозък. Уврежданията са много. Той не може да стои седнал, той не може да стои изправен, той има нужда от абсолютно всякаква подкрепа".
Две години Искрен посещава рехабилитационен център в Русе, където със специални масажи и упражнения се стимулират мускулите. Детето вече има осезаем напредък. 
Елина Тодорова - кинезитерапевт: "Достигнали сме до положение той да стои напълно сам, ходим с едни обувки - майчето направи от интернет от снимки, един обущар направи слепени обувки с обща подметка. По този начин му помагаме да ходи..."
Три пъти седмично детето ходи на рехабилитация, благодарение на средствата, които семейството е получило два пъти от „Българската Коледа". Те обаче отглеждат и по-малко дете и няма възможност да осигурят на Искрен задължителните ежедневни посещения при логопед, психолог и други специалисти. Затова вярват, че хората ще подкрепят с SMS-и инициативата. 
Андреана: "За да може нашите деца, които са се родили с увреждания, да продължат да се борят за живота си".
В края на януари Искрен ще навърши 5 годинки и най-ценният подарък за рождения му ден ще бъде съпричастността на хората към него и към стотиците болни деца.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?