Специализираният съд прави втори опит да даде ход на делото срещу бизнесмена Гриша Ганчев.
Специализираният съд прави втори опит да даде ход на делото срещу бизнесмена Гриша Ганчев. Заедно със собственика на ФК "Литекс" - за източване на малко над 711 хиляди лева ДДС чрез фиктивни сделки със захар - са подсъдими още 9 души, сред които и синът му Данаил Ганчев.
Всички подсъдими се явиха лично за заседанието. В залата дойде и бившият шеф на НАП Красимир Стефанов, за когото Гриша Ганчев има обвинение за заплаха за убийство. Той заяви на съда, че не иска да бъде граждански ищец и частен обвинител по делото. А пред камерите каза, че не е бил заплашван от бизнесмена, а нещата са били неправилно представени така. Стефанов отказа подробности. Той ще бъде разпитан в друго заседание като свидетел.
Преди началото на делото МФ предяви граждански искове за дължимите според прокуратурата суми ДДС. Повече от час защитата излага доводи, че той е недопустим. Сред аргументите им са, че е объркан и ще затрудни наказателното дело и че не МФ, а НАП би трябвало да има претенции за неплатени данъци.
Адвокатът на Ганчеви Татяна Дончева посочи, че има ревизионен акт на агенцията, че "Литекс комерс" няма неплатени данъци, включително за периода, посочен в обвинителния акт.
"Захар" беше една от знаковите операции през първия мандат на ГЕРБ. Процесът стигна до съда, след като изтекоха 2 години разследване и подсъдимите се възползваха от правото да поискат да се внесе обвинителен акт или делото да бъде прекратено.