ПГ на ГЕРБ ще предложи настоящия омбудсман Константин Пенчев за съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание. Това каза пред журналисти председателят на ПГ на партията Цветан Цветанов. Името на Пенчев е било обсъдено вчера на заседание на групата, самият той е дал съгласие да бъде номиниран.
Утре като първа точка в дневния ред на парламента е приемането на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за съдия в КС от квотата на Народното събрание.
Кандидатурата на Пенчев била съгласувана и с премиера Бойко Борисов, идната седмица предстояли разговори с партньорите от Реформаторския блок. ГЕРБ възнамерявали освен от Блока да търсят подкрепа и от други парламентарни политически сили.
Освен името на сегашния омбудсман, в ПГ на ГЕРБ не било обсъждано друго.
В чисто морален аспект Константин Пенчев е един достоен юрист, който може спокойно да бъде конституционен съдия на България, добави Цветан Цветанов.
Мандатът на Пенчев като национален обществен защитник изтича на 20 октомври и на негово място парламентът вече избра Мая Манолова.