Националният съвет за тристранно сътрудничество не прие Бюджет 2016, бюджетът на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.
Владислав Горанов, министър на финансите: Би могло експертният екип на министерството да подготви законодателни промени във законите, регламентиращи работата на отделни ведомства, но независимо, че е вярно, че ако се мести гробище не можеш да разчиташ на помощ отвътре. Все пак тази инициатива за промяна в отделните сектори би трябвало да среща подкрепа в самите ресорни министри.Без консенсус остана и бюджетът на НОИ. Работодателите напомниха за дългогодишния проблем с инвалидните пенсии, който, според тях, не намира разрешение и в бюджета за догодина.
Васил Велев, предс. на АИКБ: Изказахме нашите съображения по повод бюджета на ДОО за неподкрепа на бюджета поради липса на реформа в медицинската и трудовата експертиза. Отново се предвижда ръст на инвалидните пенсии, и то с най-висок темп.Работодателите настояха още да спрат да плащат първите 3 дни болнични на работника, тъй като това било временна антикризисна мярка от 2010-а. Против са и увеличението на минималния осигурителен доход със 7,5% - трябвало да е 6,2. Приходите в системата можели да се увеличат с други мерки.
Димитър Бранков, Българска стопанска камара: Категорично наше искане е подобряване рязко ефективността на контролните органи, въпреки всичко виждаме известна пасивност спрямо сивия сектор.Повече приходи в системата ще дойдат, като се увеличи максималният осигурителен доход до 2850 лв., смятат синдикатите. Така можело да се увеличи обезщетението за безработица.
Пламен Димитров, президент на КНСБ: Тези около 30 млн., които се търсят, за да се случи това и да увеличим минималното обезщетение за безработица поне на 12 лева на ден, колкото значат 60% от новата МРЗ, както казва законът, всъщност е възможно да бъдат получени в с-мата на ДОО с тия допълнителни мерки.За да се реши спорът за минималните доходи, социалният министър Ивайло Калфин ще предложи промяна в подхода за определянето им.
Ивайло Калфин, министър на труда и социалната политика: Заедно ще помислим какво трябва да допълнително да се направи, за да може този диалог да е ефективен и държавата да не се бърка с административни решения.Синдикатите отхвърлиха бюджета и заради замразяването на социалните плащания.
Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа": Ние не приемаме също така схемата за изчисляване на майчинството между първата и втората година, което остава на ниво 340 лева. Което е по-малко от МРЗ.В бюджета на НОИ за догодина са предвидени почти 9 млрд. лева за пенсии - с 318 милиона повече от миналата година. Пенсиите ще се индексират с 2,5% от първи юли. Като извънредна точка социалните партньори спориха по т.н. "данък вредни храни". Работодателите и синдикатите са категорично против данъка с аргумента, че няма да превъзпита хората да се хранят по-здравословно и ще направи така, че бедните да ядат още по-евтини и вредни храни.