През цялата седмица ви представяме в различни репортажи проблемът с увеличената бежанска вълна към България. По данни на Агенцията за бежанците само през август броят на търсещите закрила надвишава пиковия месец от миналата година – декември. Екипът...
През цялата седмица ви представяме в различни репортажи проблемът с увеличената бежанска вълна към България. По данни на Агенцията за бежанците само през август броят на търсещите закрила надвишава пиковия месец от миналата година – декември.
Екипът ни провери готов ли е центърът в Харманли, който поема всички новодошли. Капацитетът там вече е разширен до 4 хиляди души, видя камерата ни. Новите помещения са изградени по всички здравни стандарти и по критериите на Върховния комисариат за бежанците.
До две седмици на територията на най-големия регистрационно-приемателен център у нас ще бъдат пуснати в експлоатация три чисто нови халета. Трябва само да бъдат одобрени от комисия. Едно от тях е оборудвано с изолатор за заразни болести, включително и ебола, съобщи директорът на центъра Марко Петров.
"Със завършването на трите нови халета за живеене на 1800 човека направихме изолатор за тежки заразни болести за около 26 човека, които позволяват да се живее в тях без никакво излизане", обясни той.
Досега изолаторът е използван за настаняване на бежанци с краста, ХИВ и туберколоза.
Срещам Хайдар от Алепо, който помага за отглеждането на деца в центъра, както и при превода. "Грижат се за нас, правят ни изследвания редовно, доволни сме. Единствено храната не достига. Условията, обаче, са добри. Ние не се задържаме дълго тук. Разбрах, че скоро ще идват още мои сънародници заради терористите", разказа 17-годишният младеж.
Най-интензивен на настаняване през тази година до момента е бил месец август с нови 400 човека от различни държави, най-вече сирийци. Към момента бежанците в Харманли са 1100.
Кризата с боклука: В "Люлин" чистят само улиците, по които се движи градския транспорт
Недоволството по границата: Блокадата на гръцките фермери продължва шести ден
Недоволството по границата: Блокадата на гръцките фермери продължва шести ден