Първите дипломати на България и Молдова - вицепремиерите Екатерина Захариева и Андрей Галбур, се разбраха днес да открият заедно новото българско консулство в град Тараклия. Двамата разговаряха в рамките на неформалната среща на външните министри от ОССЕ в Мауербах, Австрия.
Българското правителство взе решение за откриване на консулството, което ще обслужва нашето малцинство в Молдова, на 24 март т.г. Вече е избрана сграда и предстои нейното оборудване, като се очаква консулството да заработи наесен.
В Молдова живеят 65 000 души с българско самосъзнание.
Вицепремиерът Галбур изрази подкрепа Тараклийският университет да стане филиал на български вуз. „Между нашите две държави има човешки мост - българите в Молдова“, изтъкна той. Вицепремиерът Захариева заяви пълна подкрепа за европейския път на Кишинев.
По време на форума на ОССЕ Захариева разговаря и с италианския външен министър Анджелино Алфано. Двамата обсъдиха предизвикателствата, пред които двете държави са изправени като външна граница на ЕС. Българският вицепремиер обясни, че миграционният натиск от Турция е намалял с 82% спрямо миналата година, но подчерта, че единственият начин да се противопоставим на трафикантите на хора е Съюзът надеждно да охранява границите си. Министър Алфано запозна Захариева със ситуацията по т.нар. Средиземноморски маршрут на мигрантите и заяви, че страната му работи с Либия за възпиране на трафика на хора.
В Мауербах министър Захариева разговаря още с външните министри на Австрия - Себастиан Курц, на Босна и Херцеговина - Игор Църнадак, на Кралство Нидерландия - Берт Кундерс, на Малта - Кармело Абела, и на Румъния - Теодор Мелешкану, с които обсъди редица въпроси от международния дневен ред.
Радан Кънев: Днес пак не чухме отговор на въпроса каква е политиката ни по отношение на "Коалицията за желаещите" и на Украйна
Петър Витанов: "Коалицията на желаещите" е извън институционална, създадена, за да се заобикалят решения на Европейския съюз и на НАТО
Възможностите за взаимодействие в различни сфери обсъдиха Румен Радев и представители на провинция Баден-Вюртенберг
Деница Сачева, ГЕРБ-СДС: Първият бюджет на държавата в евро няма визия за бъдещето
Контрол на пътя: Допълнителни полицейски патрули следят за трафика към Гърция и Банско
Възможности за възбуждане на федерално преследване за заобикаляне на "Магнитски" е обсъдил Демерджиев в САЩ
Франция и Англия излизат тази вечер в сблъсък за третото място на Мондиала