ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

До три месеца ТЕЦ-овете решават дали искат отлагане на новите екостандарти

Цветелина Катанска от Цветелина Катанска Оператор: Борис Сотиров
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 00:45 мин.
Икономика

До три месеца най-големите топлоелектрически централи у нас ще решат дали им трябва отлагане на новите европейски екостандарти или не. Това обяви изпълнителният директор на Ей И Ес Гълъбово, бившата ТЕЦ "Марица изток 1" пред журналисти. Европейската комисия прие нови екологични норми, според които въглищните централи трябва да имат очистващи инсталации, които да пречистват 99% от излизащите от тях газове. Българските мощности не отговарят на изискването. Повече по темата вижте в следващия репортаж.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Близо половината от тока у нас се произвежда от въглищни централи, показват данните на държавния Електроенергиен системен оператор. Най-големите централи се намират в така наречения Маришки басейн - една държавна и три частни. Работата им обаче е под въпрос заради новите завишени екоизисквания в Европейския съюз. Затова дружествата са се обединили и са избрали общ консултант, който да ги посъветва дали има смисъл да правят инвестиции в по-модерни технологии или не.

Иван Цанков, изп. директор на "Ей И Ес България": Имаме общ план, не само трите, а четирите заедно с "Брикел". Консултантът е избран, предстои подписването на договорите с него. Той ще започне работа и се очаква в рамките на три месеца да бъдат готови резултатите от тези анализи.

Резултатите ще бъдат индивидуални за всеки един от четирите теца.

Иван Цанков, изп. директор на "Ей И Ес България": Ако се окаже, че допълнителните разходи, които трябва да се направят са несъизмеримо или необосновано по-големи от тези ползи на обществото, които ще бъдат пресметнати, то тогава това е условие да се иска деругация или отлагане на тези нови норми за определените инсталации.

Отлагането може да бъде безсрочно, тоест до приемане на нови екоизисквания в евросъюза или с определен срок. От екоминистерството увериха още в началото на лятото, че са готови да съдействат на централите ако се наложи да бъдат отложени новите завишени еконорми.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?