Държавните енергийни дружества отчитат подобрение на финансите си, но все още нивото на натрупания дълг в сектора остава високо. Това показват финансовите отчети на компаниите, публикувани вчера от Министерството на финансите.
Най-голямата държавна компания - Български енергиен холдинг завършва първото тримесечие на тази година с печалба от 13,7 млн. лева. За сравнение за същия период на миналата година положителният резултат на компанията е бил 8,6 млн. лева. Независимо от добрия резултат компанията има да взима от своите дъщерни дружества над 3,1 млрд. лева. Най-големият длъжник остава Националната електрическа компания. Извън групата със задължения е и Топлофикация София.
Единствената енергийна компания, която отчита загуба през първото тримесечие на годината, е ТЕЦ "Марица-изток 2" с отрицателен резултат от 19,5 млн. лева.
Губещи държавни компании и от началото на годината остават БДЖ и Български пощи. Държавните железници отчитат загуба от 1,8 млн. лева като основната причина са намалелите приходи на холдинга. Отрицателният резултат на Български пощи достига до 1,3 млн. лева.
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите