Европейската комисия представи днес предложение за забрана на особено вредните нелоялни търговски действия при предлагането на храни, за да се осигури по-справедливо участие на малките и средните предприятия от хранително-вкусовата промишленост и селското стопанство, съобщи пресслужбата на ЕК. Предложението включва разпоредби за ефективно прилагане, като националните власти могат да налагат наказания при установени нарушения.
По-малките участници във веригата за предлагане на храни, сред които са и земеделците, не са защитени от нелоялните търговски действия на партньорите по веригата преди тях. Нерядко те нямат възможности за договаряне, нито друг начин да предлагат изделията си на потребителите.
ЕК предлага забрана на забавени плащания за нетрайни стоки, отмяна на поръчки в последния момент, едностранни промени по договори или промени с обратна сила и принуждаване на доставчика да плаща за похабени стоки. Други действия ще бъдат допустими, само ако са включени в предварително споразумение между страните при ясни и недвусмислени условия: когато купувач връща на доставчика непродадени хранителни стоки; когато купувач принуждава доставчика да плати такса, за да сключи или да не изгуби договор за доставка на храни; когато доставчик плаща за рекламата или за пускането на пазара на храни, продавани от купувача.
Съгласно предложението на ЕК държавите в ЕС трябва да определят обществена служба, отговаряща за прилагането на новите правила. При доказано нарушение тази служба ще може да налага съразмерно и възпиращо наказание. Тя ще може да започва разследвания по своя собствена преценка или след подадена жалба. В тези случаи страните, които подават жалба, ще могат да изискат поверителност и анонимност. Комисията ще създаде възможност за съгласуване между прилагащите власти за обмен на опит.
Екипи на КЗП и на НАП провериха автомивка на самообслужване в Пловдив по сигнал
"Лукойл" се е съгласил да продаде чуждестранните си активи на американската "Карлайл Груп"
Президентът Йотова пред ИТН: Работим с Конституция, която руши баланса между властите
Президентът пред БСП-ОЛ: Стабилно мнозинство в следващия парламент да преразгледа промените в Конституцията
Илияна Йотова пред "ДПС – Ново начало": Президентът не носи отговорност за служебния премиер, тя е на парламента