Десноцентристът Клаус Йоханис е новият президент на Румъния. Етнически германец по произход, той е и първият държавен глава от малцинствата. На балотажа спечели изненадващо с 54,50 на сто от гласовете на избирателите. Опонентът му - социалдемократът...
Десноцентристът Клаус Йоханис е новият президент на Румъния. Етнически германец по произход, той е и първият държавен глава от малцинствата. На балотажа спечели изненадващо с 54,50 на сто от гласовете на избирателите. Опонентът му - социалдемократът Виктор Понта, който беше сочен за фаворит, събра подкрепата на 45% от румънците. Според анализатори обратът във вота се дължи на емигрантите в чужбина. Избирателната активност зад граница е 62% и е най-високата от 20 години насам. Репортерът на БНТ 2 Даниела Димитрова беше днес в Гюргево, за да провери какви са очакванията на хората от Йоханис, наричан още от опонентите си "германецът".
Четвърт век след падането на режима на Николае Чаушеску в румънското общество има силно разединение. Младото поколение и тези, които са проевропейски настроени, посрещат с възторг победата на 55-годишния учител по физика Клаус Йоханис, който е и бивш кмет на Сибиу. По време на управлението му градът е бил културна столица на Европа.
"Надявам се, че комунизмът най-после си отиде с г-н Понта. Дано сега животът ни се промени, защото Йоханис знае как да помогне на Румъния, защото вече го направи със Сибиу. Ще му бъде трудно, но вярвам в него. Бог да го пази", заяви Юлияна Пинтилей.
40% от населението, обаче, още си спомня с носталгия за комунизма. Затова и е шокирано от завръщането на Йоханис в голямата политика.
"Нямам големи надежди, очаквахме Понта да спечели. За Йоханис знаем само, че е бил добър кмет, но не го познаваме добре", коментира Лиджия Станеску.
На фона на болезнените бюджетни съкращения, от които излиза страната, корупцията по високите етажи и бавните реформи – румънците са на едно мнение относно промените, които искат за себе си.
"Трябва да се разкрият повече работни места", категоричен е Йонел Пипера.
"Очаквам новият президент да има по-голяма грижа за децата и майките. Нека се осигурят по-високи доходи и социални помощи", заяви Елизабета Дима.
"Вярвам, че той ще въведе ред в институциите и правосъдието", сподели Михай Кривилари.
Според политологът Николай Цачев изборът на Йоханис за президент ще доближи още Румъния до Европа и ще я отдалечи още повече от България.
"Известен е, че много работи, действа, не се появява пред медиите и се очаква да зададе един такъв курс в обществото, който да го доближи повече до Европа", коментира Цачев.
На нападките на опонентите си, че е етнически германец, Йоханис казва, че семейството му живее в Румъния от 500 години.
Протест блокира Ришкия проход край Карнобат заради некачествен ремонт на пътя
Повече възможност за децата през лятната ваканция предлагат от Столичната община
Представителството на ЕК отбеляза 21 години от подписването на Договора за присъединяването на България към ЕС
Левски е на победа от шампионската титла след светкавичен обрат срещу ЦСКА във Вечното дерби