Зачестяват сигнали от родители за некачествени храни, които получават децата в училищата. Държавата отпуска по 20 милиона годишно по програмата за безплатни закуски за учениците от 1 до 4 клас. Калкулацията показва, че за едно дете дневната дажба е на...
Зачестяват сигнали от родители за некачествени храни, които получават децата в училищата. Държавата отпуска по 20 милиона годишно по програмата за безплатни закуски за учениците от 1 до 4 клас. Калкулацията показва, че за едно дете дневната дажба е на стойност 50 стотинки. Каква е реалната цена на закуските и плодовете – това провери екипът ни в Пловдив, който отиде в училище "Братя Миладинови". Там доскоро се раздаваха сандвичи без етикети и в незапечатани пликове.
Първото ни посещение в училището беше заради този сандвич, който получи един от третокласниците. Тогава доставчикът обясни, че най-вероятно производителят е направил грешка, защото в сандвичите винаги има и
"Двете филийки хляб, заедно със салфетката и пликчето, цената е 30 ст. Колбасът и кашкавалът, който се слага в самия сандвич, реалната себестойност е от 50 и нагоре стотинки", заяви Петко Секулов – представител на фирмата доставчик.
Провокирани от тези сметки, влизаме в малък супермаркет и купуваме нужните продукти. Молим продавача да отреже и премери три парчета салам и едно кашкавал. Оказва се, че стойността на салама е 21 стотинки, а на кашкавала - 18 стотинки.
По цени на едро обаче саламът и кашкавалът в един сандвич излизат не повече от 30 стотинки.
Пакетът хляб, който купихме от кварталния магазин за 70 стотинки има 17 броя филийки, без двете крайчета. Стойността на едната филийка е по-малко от 4 стотинки.
100 броя салфетки и 100 броя пликчета ни струват по-малко от два лева. Така изчисляваме, че надценката само от опаковката и хляба е 20 ст. на сандвич. А реалната му цена е не повече от 39 ст. Все пак, след нашата намеса, закуските в училището вече са с етикети.
"Да, закуските имат етикети, на които е написано, че съдържанието е шунка и масло. Вътре на мен този салам, който е сложен, не ми прилича на шунка, нито пък са намазани с масло", сподели Марче Данаилова - майка на ученик.
"Аз няма как да знам какво има вътре. Каквото е написано. Ние общо взето няма как да ги проверяваме един по един сандвичите", обясни Петко Секулов.
Тестените закуски се редуват с плодове. Една ябълка или киви обаче струват 23 стотинки, т.е. доста под цената от 50 стотинки на ден. След първия ни репортаж в училището вече раздават по два плода.