За тютюневия склад на улица ”Одрин” още от 2010-а има проект до кота нула, т.е. можело е да бъде премахнат изцяло още преди 6 години – съобщи кметът на Пловдив Иван Тотев. По думите му няма проект за ново строителство на това място. Позицията на Общината и към момента е, че складът трябва да бъде възстановен. А от днес миналото и бъдещето на тютюневите складове в Пловдив, са и в онлайн платформа, наречена „Тютюневия град”.
Платформата представя не само спомени и любопитни истории за Тютюневия град, но и показва успешно разработени в чужбина подобни проекти. Основната идея е, в новото онлайн пространство да започне и обществен дебат, в контекста на програмата на Пловдив 2019 и предвид случилото се със склада на "Ориент табако".
Гина Кафеджиян – фондация Пловдив 2019:
"Защото едно от нещата, което е предвидено, е градът сам да поиска тази промяна. Да не разчита тя да се случи непременно само от собственици. Да не разчита тя да се случи само от институциите."
Сайтът стартира успоредно с излизането от печат на новия брой на списание „Нула 32”, посветено на тютюневите складове.
Илия Димитров – отговорен редактор на списание „Нула 32”:
"Броят започнахме да го пишем в средата на януари месец, много преди да се случат тези обществени събития със склада на улица "Одрин"."
Междувременно от фирмата - собственик на склада, заявиха, че има опасност от самосрутване на сградата или падане на част от фасадата дори при силен вятър. Каква ще е съдбата на сградата ще се произнесе Националния експертен съвет към Министерство на културата.