ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какво представлява т. нар. "синдром на разтръсканото бебе"?

5616
Чете се за: 00:49 мин.
У нас

Едно от първите съмнения у лекарите в Германия, станало повод за отнемането на 7-месечното бебе Катерина е, че родителите може да са разтръскали детето и така да се е появил кръвоизливът в мозъка му. Затова бяха възложени повторни прегледи на момиченцето.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Какво всъщност представлява т.н. "синдром на разтръсканото бебе" и какви други причини могат да доведат до хематом в мозъка - репортаж на Милена Кирова.

Хипотеза първа. Бебето плаче неспирно. Родителите не издържат. Разтръскват го. То спира.

Проф. Иван Литвиненко - началник на клиниката по неврология в СБАЛДБ ,"Проф. Иван Митев": Но при това клатене на главата - когато главата отива силно назад и после брадичката да опре в гръдния кош става подгъване, пречупване в голям ъгъл на съдовете, които хранят мозъка на детето. Мозъкът е по-раним, съдовете също са по-раними.

Хипотеза втора. Бебето се смее. Започват игри и закачки.

Проф. Иван Литвиненко - началник на клиниката по неврология в СБАЛДБ "Проф. Иван Митев": От любов подхвърляне на детето може - да разклати силно главата. Дори да не сме сигурни, дали едно такова подхвърляне е равностойно на силното клатене при афект, е хубаво хората да знаят, че то носи рискове.

Хипотеза поредна. Едно бебе може да получи мозъчен кръвоизлив още при раждането или заради заболяване.

Проф. Иван Литвиненко - началник на клиниката по неврология в СБАЛДБ "Проф. Иван Митев": И е много трудно човек да бъде категоричен от какво точно се е случило, тоест едната част от тези причини могат да се доказват. И да се изключват със съответните изследвания.

Всяко дете изпитва някакви травми, но не всеки реагира с такъв кръвоизлив. Колкото е по-малко едно дете, толкова вероятността това да се случи е по-голяма.

Свързани статии:

Започна делото за отнетото българско бебе от родителите му в Германия
Започна делото за отнетото българско бебе от родителите му в Германия
Първо заседание на съда в Германия по казуса с отнетото 7-месечно...
Чете се за: 00:29 мин.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?