ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Липса на лекари у нас, некоректни работодатели в чужбина

bnt avatar logo от Автор: Даниела Спасова, Оператор: Явор Калоянчев
A+ A-
Чете се за: 01:15 мин.
У нас

Болните от диабет у нас са над 575 хиляди. България се нарежда на последното 30-то място сред европейските държави по условия за лечение и профилактика на заболяването. В същото време страната ни изпитва и недостиг на специалисти - ендокринолози,...

Липса на лекари у нас, некоректни работодатели в чужбина

Болните от диабет у нас са над 575 хиляди. България се нарежда на последното 30-то място сред европейските държави по условия за лечение и профилактика на заболяването. В същото време страната ни изпитва и недостиг на специалисти - ендокринолози, анестезиолози и медицински сестри. Всяка година официално страната напускат около 500 лекари, но реално броят им е в пъти по-голям. Оказва се, обаче, че през последните години родните специалисти стават жертва на некоректни работодатели в чужбина.

В АГ болницата във Варна липсват акушерки, рентгенолози и патоанатоми.

"Това са основните специалности, при които просто липсата е ужасна и много страшна, защото се случва така, че някои болници сключват договори с подобни специалисти – един специалист сключва договор с няколко болници. Има много псевдолекари вече в тази държава, те истинските вече изчезват", коментира д-р Радослав Минков, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Д.Стаматов" - Варна.

В Окръжна болница в София медицинските сестри дават извънредни дежурства, за да се справят с липсата на персонал - близо 80 са свободните места за тази длъжност. Едва трима онколози лекуват болните в Пловдив. В ИСУЛ денонощното Спешно отделение за уши нос и гърло изнемогва едва със седем лекари за всички смени. А наличието на анестезиолози в българска болница вече говори за лукс.

Къде са кадрите? Всяка година 80% от завършващите медицина заминават за чужбина. И ако здравеопазване ни страда от изтичането на лекари зад граница, то практикуването на професията в Германия и Англия крие опасности за специалистите от Източна Европа.

"Грешката е, че човек тръгва с една илюзия, че Германия е страна, в която всичко е наред. Има работодатели, които не са коректни и това най-често са от Източна Германия.

Сключили са договори, в които има клаузи, че нямат отпуск, или без клаузи за отпуск по време на болест. Имаше и специалисти лекари, които не можеха да започнат работа, защото не им признават специалността, проблеми, които срещнахме и при други случаи. За съжаление в България има посреднически агенции за намиране на работа за лекари, но те обслужват интересите на работодателите", обясни д-р Димка Миридонов - представител на НПО "Форум на регионите" в Брюксел.

Федерация на синдикатите в здравеопазването сключиха договор с гражданската организация Форум на регионите, за да защитят правата на българските лекари, дори ако практикуват в чужбина.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?