България ще изгражда нови икономически връзки с Китай и Изтока благодарение на огромната популярност, с която българското кисело мляко се радва на азиатския пазар. Наши партньори от Китай са категорични, че млякото може да се превърне в новия път на коприната. Сега повече подробности ще научим от нашия репортер Николай Райшинов, когото включваме пряко от третия международен фестивал на киселото мляко, който се провежда в родопското село Момчиловци.
This is a modal window.
Виолета Крушкова- производител на млечни продукти от с. Брестник: "Млякото се изкупува на безценица. Овче мляко на 1.20, на места даже и под 1.20 се изкупува, затова решихме да си преработваме суровината, за да може да имаме по-добри доходи от това мляко."
Сийка Суркова – кмет на Момчиловци: "Ако някога коприната е била причина за връзката между Китай и България сега това е киселото мляко – продукт, който надявам се ще се наложи още по-добре на китайския пазар и производството му ще расте, а ние тук имаме нещо много ценно – бактерията, която заквасва киселото мляко."
Катя- турист от Китай: "В Китай този район е много популярен и това, че хората тук живеят дълго. В Китай киселото мляко във всички магазини е много скъпо. Тук ние може да опитаме това оригинално мляко и сме много впечатлени."