От началото на годината има регистрирани над 2000 случая на заразени с варицела. Това каза в Сутрешния блок на БНТ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Д-р Ангел Кунчев: За миналата година има малко над 30 000 случая, като може да се говори за пиков период както през 2019 г., така и през тази година.
На всеки 5-6 години се натрупва контингент от деца, които не са се срещали с вируса, не са боледували и заболеваемостта се повишава. Такъв цикъл се наблюдава вече 20 години. Зимните месеци са пикови при регистрирането на детските шарки.
Вече са на склад и първите дози ваксини срещу варицела, чакат разрешително от Агенцията по лекарствата и да бъдат пуснат в аптечната мрежа. Ваксината се поставя на деца над 1-годишна възраст, а горна граница няма.
При туберкулозата за 10 години двойно са паднали регистрираните случаи, отчете д-р Кунчев.
Вижте и още във видеото.
"За диабетика е смърт": Има ли забавяния и повод за притеснения за пациентите?
"Летяха куршуми, нямаше къде да се скрием": Атентат в Сидни разтърси света в първия ден на Ханука (ОБЗОР)
Украйна се отказва от членство в НАТО в замяна на гаранции за сигурност от САЩ и Европа
Как „Българската Коледа“ помага на 11-годишно дете с аутизъм да напредва и да общува?