Метеорит с размерите на футболна топка се разби в оризово поле край село в източната част на Индия, съобщава CNN. Скалата, която се приземи в село Махадева в щата Бихар, е с тегло от 13 кг и има свойствата на магнит, посочва в изявление губернатора на щата.
Метеоритът е изложен в музея на Бихар, но ще бъде транспортиран до научния център „Шрикришна“ за анализ, заяви губернаторът Нитиш Кумар.
Въпреки че изглеждат като обикновено парче скала, метеоритите често са доста по-тежки и външната им обвивка е обгорена и изглежда „по-блестяща“. Освен това те имат и магнитни свойства.
„Метеоритите са от особен интерес за изследователите, които ги проучват, за да получат информация за сформирането и еволюцията на Слънчевата система“ заяви Стивън Ехлерт от Института за метеорити към НАСА.
По своята същност метеоритите са „космически скали“ – отломки от комети или астероиди, които са в орбита около Слънцето. Те се превръщат в метеори, или падащи звезди, когато навлизат в земната атмосфера и изгарят преди да паднат на повърхността.
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Продадоха портрет на гола жена от Модиляни за рекордните над 63 милиона долара
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите