ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проучване на карстови извори за водоснабдяване на Перник

Мария Чернева от Мария Чернева оп. Анна Андреева
A+ A-
Чете се за: 00:59 мин.
У нас

В пернишкия квартал "Църква " водата беше пусната след като до обяд аварийни екипи отстраниха една от двете големи аварии. Работата по другата продължава. Министърът на икономиката Емил Караниколов и заместник-регионалният министър Николай Нанков инспектираха ремонтите. С 30-те милиона лева, които правителството отпусна спешно, предстои ремонт на водопроводната мрежа в този квартал и в други части на града. Към язовир "Студена" вече тръгнаха допълнително 40 литра в секунда вода от Попов извор, до село Боснек. Двамата министри заявиха, че планът е да се разработят още два или три подобни карстови извора, за да се изравни разхода с постъпленията в язовира до началото на снеготопенето.Снимки: Десислава Кулелиева

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      За първи път от доста години ръкавът от Попов извор е сух. Това, според спелеолозите, съвсем не означава, че няма вода. Преди два месеца успели да проникнат през гърлото му.

      Атанас Русев - спелеолог: Проникнахме в една голяма Пещера, на около 70 метра навътре, където пак бяхме спрени от вода, но съвсем скоро, след 30 метра, знаем че тази пещера се отваря и следва една много голяма пещера отзад. И при тази експедиция видяхме, че вътре има огромни количества вода.

      Но до този момент никой не е правил оценка на дебита на този извор и това е първия подобен опит. Сега помощта и на помпи, и генератори, осигурени от противопожарна дирекция, 40 литра в секунда отиват към язовир "Студена".

      Николай Нанков - заместник-министър на регионалното развитие: Ако приемем, че 26-27 кубика са били изразходвани вчера, това е 1/6, 1/7 от денонощното потребление по време на режима в Перник.

      Или с източване на още два или три карстови източника може да се изравнят разходите на Перник за вода и приходите в язовира. Но първо ще бъде измерено за колко време се възстановява източената от тук вода.

      Атанас Русев: Значи мерим, ето там - на това въженце, има датчик, който мери нивото и с това правим оценка на няколко неща.
      Емил Караниколов - министър на икономиката: Това е един извор, който дава може би около 400 литра в секунда и това не се подава към язовира.
      Атанас Русев: Примерно можем да имаме резервоар, който да е 10 или 20 000 кубични метра вода. В случай на нужда те могат да бъдат подавани в рамките на часове.

      Водата в язовира, също трябва да бъде смятана по друг начин. Използваната методика е остаряла и до сега е подавала лъжливи данни за реалното количество.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?