Повечето домашни прасета в Пазарджишко вече са унищожени. Именно в този регион стопаните се вдигнаха на протест срещу превантивните мерки и получиха отстрочка за умъртвяване на животните. Срокът изтече вчера и инспекторите на Агенцията по безопасност на храните трябва да тръгнат на проверки.Ситуацията в региона следи и Областната епизоотична комисия, която заседава в Пазарджик. Повече от нашия репортер Димитър Димитров
Току що приключи заседанието на Областната епизоотична комисия. Новината е, че проверките на инспекторите от БАБХ започват от утре. Те ще проверяват близо 1800 стопанства тип "заден двор" в 77 населени места. Протоколите от проверките, обобщени и попълнени, ще бъдат представени в София до 26 август. А стопаните, които вече са умъртвили своите животни, ще могат да получат помощта за дезинфекция в размер на 300 лв през септември.
В Северна България в петте свинекомплекса, в които беше регистриран вирусът на африканска чума по свинете, само в Голямо Враново животните все още не са умъртвени. Причината е, че стопаните на обекта отказват здравите прасета да бъдат умъртвени.
КС ще разгледа спор за решението България да се включи в Съвета за мир на Тръмп
От доживотна на 20 г. затвор: Намалиха присъдата на мъжа от Перник, пребил до смърт жена си Анита
Гърция отлага новите изисквания за автомобилните аптечки до 1 януари 2027 г.