ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Разпети петък е - най-тъжният ден в годината!

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:29 мин.
У нас

Велики петък или Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Днес Негово светейшество патриарх Неофит ще присъства на Царски часове и вечерня с изнасяне на Светата плащеница в митрополитската катедрала "Света Неделя", както и на Опело Христово в храма. Минаването под плащеницата на Разпети петък е вид символично погребване на човешките грехове, които Христос изкупува със смъртта си. На този ден от Страстната седмица постът в православната църква е особено строг - не се яде, не се пие и не се работи.


отец Ангел Ангелов, храм "Света София": Велики петък е много различен. Всяка година носи ново и ново послание. Възможно ли е Бог да бъде мъртъв и какво е това човеколюбие, за да приемеш смъртта и чрез самата смърт да победиш смъртта на любимото ти творение - именно падналия човек. Любовта винаги носи смирение. Това е най-важното и Бог го показва по толкова категоричен начин, именно и в днешния ден.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?