Финансиране на проекта за първия рехабилитационен център за деца с онкохематологични заболявания, поискаха родители. Планът на възстановителния детски център е напълно завършен, но вече няколко пъти е без одобрение за финансиране по европейска...
Финансиране на проекта за първия рехабилитационен център за деца с онкохематологични заболявания, поискаха родители. Планът на възстановителния детски център е напълно завършен, но вече няколко пъти е без одобрение за финансиране по европейска програма.
Срещнахме ви с малките шампиони от Олимпиадата за деца с онкохематолгични заболявания в Москва. В момента единственото място, където те имат възможност да получат психологична помощ, както и да намерят приятели, е спортната площадка в село Опицвет. За това и техните родители от 4 години се борят за изграждането на център за рехабилитация.
"Това са седем къщи, с културно-административен център, в който ще се провеждат занятията с децата, с тях ще работят психолози, арт терапевти,психотерапевти", разказа Пламен Белчев от Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания".
В Европа, здравното законодателство предвижда между 25 и 28 дни рехабилитация за деца, след лечение на онко заболяване. У нас такава практика няма. Не се води и статистика колко са онхохематологично болните деца в България. Знае се обаче, че всяка година се регистрират над 200 нови случая в страната.
"Имаме много добри лекари и специалисти, които дават всичко от себе си, лекуват децата и след активното лечение просто не се провежда никаква рехабилитация. Непрекъснато сме на лечение - медикаментозно се нуждае, непрекъснато от такава психологическа терапия, от подкрепа", каза Петя Александрова.
Проектът за центъра в Опицвет е напълно готов и е на стойност 4 милиона лева. Има и разрешение за строеж. Липсва само финансирането. Последната надежда на родителите е проектът да бъде включен в програмата за развитие на селските райони догодина.