Надзорният съвет взе решение бюджетът на здравната каса да бъде увеличен със 100 милиона лева. То ще бъде предложено на министъра на здравеопазването, който трябва да внесе проектозакон за актуализацията. За да се намали дупката в бюджета на Здравната...
Надзорният съвет взе решение бюджетът на здравната каса да бъде увеличен със 100 милиона лева. То ще бъде предложено на министъра на здравеопазването, който трябва да внесе проектозакон за актуализацията. За да се намали дупката в бюджета на Здравната каса още вчера се заговори за евентуална възможност да се спрат безплатните лекарства, както и да се наложи мораториум на включването на нови лекарства в позитивния списък на Касата. Какви биха били последствията от подобни решения вижте в репортажа на Десислава Велкова и Павел Петлички.
73-годишната Виолета Ризова страда от заболявания на сърцето, бъбреците, има високо кръвно и ред други болести. Живее със сина си, който е безработен. Двамата разчитат на една пенсия от 150 лева. Част от лекарствата, които взима жената, се плащат от Здравната каса.
Виолета е притеснена, че ако трябва да плаща пълния размер на медикаментите ще трябва със сина и да се лишават от храна.
Виолета Ризова: “С тия 150 лева пенсия, къде по-напред да ги дадеме. То половината отиват за лекарства де. Някой пита ли ме как? То като платиш, и сметките не можеш да платиш, пък за ядене – абсурд.”
Да не бъдат включени нови лекарства в позитивния списък, означава болни хора да бъдат лишени от правото да бъдат лекувани, смятат пациенти.
Виргиния Георгиева: “Хората няма да имат такава възможност, защото те не получават толкова много, за да си ги купуват. На такива реални цени. То бива, ама да получаваш европейска заплата и да си ги купуваш без намаление.”
Хората се надяват запълването на дупките в бюджета на Здравната каса да не бъде за сметка на здравето на пациентите.
Ангел Козарев: “И без това проблемите на хората, на обикновения човек са толкова големи в здравно отношение, че смятам за неправилно налагането на мораториум, за ограничаването на дадено заболяване.”
Засега все още не е гласувано предложение за налагане на мораториум върху включването на нови лекарства или терапии в позитивната листа.
Над 3200 проверки от началото на годината извърши НАП, наложи санкции за 125 000 евро
"Пази се като съкровище": Първата българска банкнота - история почти като роман (СНИМКИ)
Доц. Цеков за хода на президента - какъв е юридическият прочит и какво следва