Със скандал завърши първият опит на наследниците на Златю Бояджиев да си върнат пет от картините на големия художник. Преди няколко дни Върховният касационен съд приключи делото в полза на Златин, Цена и Албена Бояджиеви. Те трябва да получат платната...
Със скандал завърши първият опит на наследниците на Златю Бояджиев да си върнат пет от картините на големия художник. Преди няколко дни Върховният касационен съд приключи делото в полза на Златин, Цена и Албена Бояджиеви. Те трябва да получат платната „Баташкото клане”, „Обяд на моето семейство”, „Кукери”, „Мъж на колене” и „Разстрел”. Магистратите оставят на Градската художествена галерия в Пловдив творбата „Молебен за дъжд”. Спорът между наследниците на художника, галерията и музеите в Стария град се води от 22 години.
Днес наследниците не успяха да качат на камиона, предвиден за акцията, нито една от картините. По съвет на адвокатите си, шефовете на Градската художествена галерия и на Къщата „Златю Бояджиев” отказаха да ги предадат заради процедурни пречки.
Красимир Линков – директор на ГХГ – Пловдив: "Ние държим да се направят законовите процедури. – Какво незаконно има? – Не е незаконно, но не можем доброволно да предадем картините. Искаме съдия-изпълнител.”
Другата претенция на Линков и на шефа на институт „Старинен Пловдив” е, че само двама от тримата наследници присъстват на предаването на картините. Това, според адвоката на наследниците, е несъстоятелен мотив.
Теодора Филипова – адвокат на наследниците на Златю Бояджиев: „Това за мен беше морален казус, който показва отношението на институциите към правото на собственост на наследниците на един велик художник. ”
Атанас Костов – адвокат на ОИ „Старинен Пловдив”: "Картините ще бъдат върнати, но процедурата трябва да бъде спазена. Т`ва е…”
Наследниците на художника разказаха, че тази битка им коства твърде много.
Цветана Бояджиева: „Край! Баща ми умря от това! Разбирате ли!?”
Златин Бояджиев: „Ще предприемем всички необходими мерки, за да спазим закона.”
Три от петте картини са в хранилището на Градската художествена галерия. Една е в къщата „Златю Бояджиев”. Последната - „Баташкото клане”, е в сградата на Историческия музей. По волята на наследниците, тя може да остане експонирана там.
10 лв. за парче торта: С между 20 и 50% са поскъпнали сладкарските изделия във Варна
В Историческия музей в Перущица са изложени над 100 оригинални и европейски банкноти
Снежна Коледа в някои части на страната, преди Нова година температурите падат до минус 10°
Взрив в Москва уби високопоставен руски генерал, Кремъл подозира украинското разузнаване
Две трети от децата в училище избягват да използват тоалетните - до какви проблеми води това?