Започва изграждането на площадката, където ще бъдат загробени умъртвените прасета, заразени с африканска чума от свинекомплекса във варненското село Брестак. Във фермата се отглеждат близо 40 000 животни. Изкопът на площ от 17 декара се намира в непосредствена близост до свинекомплекса, което ще сведе до минимум риска от пренасяне на заразата.
Свинекомплексът е собственост е на фирмата, която стопанисва и този в село Никола Козлево. Най-важното към момента е заразата да не се разпространява в други обекти, като за целта са взети всички необходими мерки.
Проверяват се стопани за отглеждане на прасета в заден двор. Откритите животни ще бъдат умъртвени незабавно.
Продължава и дезинфекцията на района. 4-те КПП-та няма да допускат транспортирането на месо и животни. Обявеното частично бедствено положение в община Вълчи дол ще продължи, докато не бъдат унищожени всички прасета в района.
Огнището в село Брестак е третото, което беше открито във Варненска област от миналата година насам.