Знаменитият японски хореограф Широ Такатани е в Пловдив, за да представи своя мащабен спектакъл "Хрома". Две представления ще пренесат в свят от цветове и звуци публиката на фестивала ONE DANCE WEEK.
Хрома е танцово и визуално есе, вдъхновено от музиката на Саймън Фишър Търнър и последната книга на британския кинорежисьор Дерек Джарман "Хрома Книга на цветовете".
Широ Такатани:
"Първо започнахме съвместна работа с композитора Саймън Фишър Търнър и актьора Алфред Бирнбаум заедно с много японски дизайнери, които работят със светлина и звук. И основната ни мисъл беше какъв спектакъл можем да направим заедно. Саймън Фишър Търнър е писал музиката за няколко филма на Дерек Джарман и така стигнахме и до неговата книга."
Алфред Бирнбаум:
"Тя е писана по времето, когато той губи зрението си вследствие на СПИН. Нашият спектакъл проследява едно пътуване назад в живота му – от ослепяването към раждането, в което присъстват цитати на философи, размишлявали за цветовете."
Това е технически най-трудният спектакъл, осъществяван на българска сцена, уверяват от екипа на ONE DANCE WEEK. В петък и събота вечер са двете възможности за пренасяне в необикновен свят с високо ниво на резолюцията и посланията.
Президентът Илияна Йотова откри Общобългарското тържествено събрание по повод 150-годишнината от Априлското въстание
Световноизвестният български баритон Владимир Стоянов с първи майсторски клас в Национална музикална академия
"Провадия-Солницата" получи Знака за европейско наследство за 2026 г. на церемония в Брюксел
Проверка на цените на гражданската отговорност след сигнали за необосновано поскъпване
Гърция отлага новите изисквания за автомобилните аптечки до 1 януари 2027 г.