Водата от изворните чешми в Шумен е опасна за здравето, предупреждават от местната здравна инспекция. Резултатите от лабораторните изследвания на водите от четири градски чешми показват отклонения от микробиологичните норми.
Градските чешми са алтернатива за хората, които не си купуват минерална вода. Всеки ден пред тях се редят шуменци, които пълнят по няколко туби наведнъж.
Илия Елков: Става за пиене. Има малко варовик в нея. Всичките идват тука, защото, може би, няма хлорна вар. Носи се приказка, че е лековита, ама няма нищо лековито.
Водата от изворните чешми често променя качествата си. Хората обаче не знаят и не търсят информация, каквато периодично се публикува на сайта на здравната инспекция.
Вергил Борисов: Не следя такава информация... Току-що от тебе разбрах, че водата е заразена. Малко ми е притеснено, но не мисля, че ще е проблем две глътки.
Стоян Панев: Защо няма поставена на всяка една чешма табела през колко време периодично се изследва тази вода. Хората да имат някаква представа.
От РЗИ препоръчват хората да не пият вода от изворните чешми.
д-р Йовка Костова, РЗИ-Шумен: Съвсем естествено за тези води е в определени периоди в зависимост от това през какви пластове на почвата преминават те да показват различни промени.
Заради метеорологичните условия понякога и водата от централното водоснабдяване не отговаря на хигиенните норми, но тя подлежи на ежедневен здравен контрол. Освен това, при нужда допълнително се обеззаразява.
Двете деца, пострадали в катастрофа в Горна Оряховица, вече са извън реанимация
Бъдещето на детската болница: И Здравното министерство ще проверява проектирането на педиатрията
В "Пирогов" продължава борбата за живота на децата, катастрофирали Горна Оряховица
Майката на загиналото момче край Мездра: Той не искаше да минава оттам, но явно някой друг реши съдбата им