Ахмед Ел-Генди постави световен рекорд и завоюва олимпийската титла в модерния петобой

Египтянинът постави световен рекорд от 1555 точки.

Ахмед Ел-Генди
21:46, 10.08.2024

Египтянинът Ахмед Ел-Генди постави световен рекорд и спечели олимпийската титла в модерния петобой за мъже в Париж. Той записа 1555 точки на дисциплините плуване на 200 метра, фехтовка, прескачане на препятствия с коне и лейзър-рън (бягане и стрелба).

Ел-Генди, който бе втори на Олимпийските игри в Токио зад британеца Джоузеф Чунг, изпревари японеца Тайшу Сато с 13 точки за златото. Трети завърши италианецът Джорджо Малан с 1536 точки, а Чунг остана на деветото място.

Ел-Генди влезе във финалния лейзър-рън като лидер в класирането и задържа аванса си до края на състезанието. Реалната битка бе за третото място, където мексиканецът Емилиано Ернандес почти изпревари Малан в лейзър-ръна, в който записа световен рекорд с 9:40.80 минути и 720 точки. Мексиканецът обаче завърши четвърти.

Българинът Тодор Михалев е 22-и в крайното класиране на дисциплината модерен петобой.