Академик Пд победи Рилски и поднесе изненадата на старта на плейофите на НБЛ

академик победи рилски поднесе изненадата старта плейофите нбл
Снимка: фейсбук страница на БК Академик Пд
20:57, 02.05.2023
Чете се за: 02:42 мин.

Осмият в редовния сезон Академик Пловдив поднесе първата изненада в четвъртфиналните плейофи на Националната баскетболна лига. Пловдивчани победиха като гост лидера Рилски спортист със 79:76. Баскетболистите на Академик бяха равностойни на силния си съперник през целия мач, а в рамките на последната минута обърнаха резултата и взеха победата.

Първата част премина с лек превес на домакините, които имаха малка преднина от 5 точки след края ѝ при 24:19. Пловдивчани обаче изиграха много стабилна втора част, в която вкараха цели 27 точки, и успяха да изравнят резултата на почивката за 46:46.

След много равностойна игра и смени на водачеството през третата част се стигна до минимална преднина за домакините при резултат 63:61, а всичко остана да се реши в последната десетка. Нови смени на лидерството и изравнявания доведоха до резултат 74:72 в полза на Рилецо при по-малко от минута до края. Тогава последваха две поредни успешни атаки за Академик – тройка на Тони Гуджино и кош за капитана Васил Бачев. В играта на нерви и наказателни удари в последните секунди Чавдар Костов вкара два от три опита от наказателната линия, а Бачев бе точен два пъти и оформи крайния резултат.

Евгени Хаджирусев отбеляза 14 точки и 8 асистенции за Академик и беше най-резултатен за своя отбор, но още трима негови съотборници допринесоха за забележителния успех с по 10 точки - Васил Бачев, Антъни Гуджино и Крастомир Михов.

За Рилски, който бе без наказания за този мач Йордан Минчев, Александър Янев завърши със 17 точки и 7 борби, 15 точки добави Димаджио Уигинс, 10 точки пък записа Брандън Рандълф.

В петък ще се изиграе вторият двубой от четвъртфиналите между двата тима в Пловдив, серията е до до две победи от три срещи.

Нефтохимик свали Хебър от трона след нова спираща дъха петгеймова драма в Бургас