Александър Божилов и Гергана Стоянова грабнаха титлите от държавните първенства по триатлон

17:33, 14.08.2023
Чете се за: 02:12 мин.

Националът Александър Божилов от СКПСТ "Космос" - София спечели златното отличие при мъжете на държавното първенство по триатлон, което се състоя в Пловдив.

В надпреварата "Триатлон Пловдив - Олимпийска Дистанция" взеха участие рекорден брой картотекирани състезатели - общо 266 от България, Украйна, Турция и Република Северна Македония, които бяха разделени в шест възрастови групи.

Божилов заслужи убедително златото след преминаването на дисциплините плуване, колоездене и бягане с време 1:52:20 часа, изпреварвайки с 40.5 секунди сънародника си Борис Андреев от СКТ "Три Тийм" - София. Трети на 1:25.1 минути финишира украинецът Иван Шевченко. Борислав Палашев от СКТ "Палашев" - Пазарджик, който се нареди пети в общото класиране на малко повече от три минути зад победителя, пук взе бронза от националния шампионат.

При жените Гергана Стоянова от СКТ "Палашев" - Пазарджик триумфира с време 2:12:00 часа. Среброто заслужи Анастасия Пейчева от СКТ "Палашев" - Пазарджик, която остана на почти две минути от победителката, а бронза взе при Виктория Данова от СКТ "Три Тийм" - София, която финишира на малко повече от 11 минути зад Стоянова.

В държавното първенство участие взеха атлети от общо 14 клуба на Българска асоциация по триатлон, като в отборното класиране на първо място завърши СКПСТ "Космос" - София, следван от СК "Триатлет" - Баня и СКТ "Палашев" - Пазарджик.

Българските колоездачи триумфираха в отборната надпревара по време на Обиколката на Шекерланд