Англия се завърна на пътя на победите срещу Финландия в Лигата на нациите

"Трите лъва" завладяха Олимпийския стадион в Хелзинки, след победата с 3:1.

от Константин Джаркин
20:53, 13.10.2024
Чете се за: 03:30 мин.
Национален отбор на Англия по футбол

Англия се постара да заличи възможно най-бързо загубата от Гърция от Лигата на нациите. "Трите лъва" завладяха Олимпийския стадион в Хелзинки, след победата с 3:1 над Финландия. Англичаните направиха достатъчно, без да блестят, за да затвърдят второто си място в група B2 на нововъведения европейски турнир.

Първото добро положение в двубоя дойде пред вратата на Дийн Хендърсън в 7-ата минута. Анхел Гомес не успя да изнесе топката от своята половина, което доведе до два изстрела на домакините - първият на Бенямин Келман бе блокиран, а след това добавката на Топи Кескинен излезе в аут.

Съвсем очаквано обаче възпитаниците на Лий Карсли се окопитиха и именно Гомес даде асистенция за откриващото попадение. Полузащитникът на Лил прати очи в очи в 18-ата минута Джак Грийлиш с вратаря Лукаш Храдецки, а носителят на требъл с Манчестър Сити преодоля с лекота капитана на финландците.

Финландия бе по-добрия отбор до края на първите 45 минути, но така и не успя да пречупи английската защита. Гостите пък имаха само един точен удар - голът на Грийлиш.

След подновяването на играта ролите се размениха - Англия пое контрол обратно над събитията, но домакините бяха тези, които чрез контраатака стигнаха до най-доброто положение в 56-ата минута. Кескинен центрира в наказателното поле към Фредрик Йенсен, който изстреля топката над вратата от 5-6 метра.

Три минути по-късно скандинавците опитаха да изнесат кълбото от своята половина, но сбъркаха в опасна близост до своето наказателно поле. Деклан Райс пробва късмета си от дистанция, но Храдецки спаси.

Четвърт час преди края на двубоя, "Трите лъва" си осигуриха успеха чрез красиво попадение на играещия като ляв бек днес Трент Александър-Арнолд. Крайният защитник на Ливърпул разстреля вратата на домакините от свободен удар от около 25 метра.

В 84-ата минута Райс сложи точка на спора с трети гол, след като засече ниско подаване в наказателното поле от влезлия като резерва Оли Уоткинс.

Три минути по-късно домакините все пак стигнаха до почетно попадение, дело на Арту Хосконен. Лео Валта центрира от ъглов удар, а централният защитник се измъкна от Уоткинс, за да развали сухата мрежа на Дийн Хендърсън.

В група B2 на Лигата на нациите няма промяна в класирането преди двубоя на Гърция срещу Република Ирландия. Англия продължава да заема 2-а позиция с 9 точки (3 победи, 1 загуба), а Финландия окупира последното място без нито една точка.

Пореден космически успех за компанията на Илън Мъск "Спейс Екс"
Спортни новини 13.10.2024 г., 20:50 ч.