България отстъпи пред класата на световния шампион Испания в първия си мач на Евробаскет 2022

живо евробаскет българия ndash испания
16:10, 01.09.2022 (обновена)
Чете се за: 03:17 мин.

Отборът на България загуби с 87:114 (17:28, 18:29, 31:32, 21:25) точки от световния шампион Испания в първия си мач от група А на европейското първенство по баскетбол за мъже в Грузия.

„Лъвовете“ започнаха срещата в „Тбилиси Арена“ с високо темпо и много опити за стрелба от далечно разстояние, което позволи на тима ни да поведе в резултата с 9:8 точки. След това световните шампиони демонстрираха класата си, печелейки седем последователни точки, а това им позволи да обърнат резултата в своя полза при 15:9 т. „Ла Фурия Роха“ увеличи преднината си до 13 точки при 26:13 т., а България успя да отбележи едва четири точки до края на първата четвърт, която завърши при резултат 28:17 т. за Испания.

В началото на вторите 10 минути игрово време испанците натрупаха близо 20 точки преднина при резултат 41:24. Постепенно темпото спадна, като разликата в точките варираше между 16 и 19 т. в полза на световния шампион, а тройка със финалната сирена за първото полувреме на Хуанчо Ернангомес покачи аванса на Испания до 57:35 пункта.

В третата част селекцията на Росен Барчовски започна да печели повече борби в нападение, като най-деен в това отношение бе Емил Стоилов, който бе втори по резултатност за тима ни в мача с реализирани 12 точки. Лидер по този показател за България бе Чавдар Костов с неговите 13 пункта. Въпреки това „Ла Фурия“ дръпна в резултата с 84:59, а до края на частта няколко поредни точки на Павлин Иванов направиха резултата 89:66 в полза на иберийците.

Събитията на паркета продължиха да бъдат диктувани изцяло от Испания, която драстично намали темпото на игра, но не и резултатността си. Ветеранът Руди Фернандес направи резултата 100:75 т. в полза на тима си след успешна стрелба от два наказателни удара. При преполовяването на последните минути резултатът бе 107:80 т. в полза на първенците на планетата, а Александър Везенков записа на сметката си 20-точков дабъл-дабъл, след 21 точки и 10 борби в мача. Накрая срещата завърши при резултат 114:87 в полза на световния шампион Испания.

Oстаналите двубои на българите ще бъдат предавани по БНТ 3.